Akcję koordynuje Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Jego przedstawiciele rejestrują się lub będą się rejestrować na ZWZA firm, które uwikłały się w opcje walutowe, nie respektują interesów mniejszościowych udziałowców, prowadzą złą politykę informacyjną lub w których trwają konflikty.
SII zamierza zmusić zarządy do odpowiedzi na kłopotliwe pytania. Stowarzyszenie apeluje także do wszystkich drobnych inwestorów, aby przychodzili na ZWZA i rozliczali zarządy. Mają domagać się zmian w źle ocenianych zarządach oraz radach nadzorczych, a także głosować przeciw udzieleniu absolutorium negatywnie ocenianym menedżerom.
[srodtytul]Spółki się tłumaczą[/srodtytul]
W ostatnich miesiącach SII wysłało do kilkudziesięciu spółek pisma, w których zwróciło się o szczegółowe informacje dotyczące instrumentów pochodnych posiadanych przez spółki na dzień 31 grudnia 2008 roku. – Pisma skierowane zostały przede wszystkim do spółek, które w zbyt wąskim zakresie poinformowały o tym problemie w raporcie za IV kwartał poprzedniego roku. Zdecydowana większość firm pozytywnie ustosunkowała się do naszej prośby – mówi Piotr Cieślak, wiceprezes SII.
– Były jednak i takie podmioty, które próbowały uniknąć obowiązku informacyjnego, wskazując, że nie jest to wymagane przez prawo – twierdzi. Wśród nich znalazł się Energopol Południe. – Dopiero interwencja SII, wskazująca na odpowiednie przepisy prawne, skłoniła spółkę do opublikowania dodatkowej noty do raportu rocznego, która dotyczyła przede wszystkim instrumentów pochodnych – uzupełnia.