Jak te informacje komentuje KBC? – To plotki rynkowe, które nie mają absolutnie żadnych podstaw – odpowiedziała nam Viviane Huybrecht z biura prasowego belgijskiej grupy. Nam udało się ustalić, że te informacje mogą być prawdziwe. Wybrane banki inwestycyjne ponoć dostały zapytanie w tej sprawie.
Dlaczego KBC chce sprzedać życiową i majątkową Wartę? Z naszych informacji wynika, że środki pozyskane z transakcji miałyby trafić do Kredyt Banku, by polepszyć jego wskaźnik wypłacalności. Co ciekawe, nawet po sprzedaży grupy Warta Belgowie chcą prowadzić działalność na polskim rynku, ale tylko w zakresie bancassurance, czyli sprzedając produkty bankowo-ubezpieczeniowe w placówkach banku.
Kto może być zainteresowany odkupieniem spółek? Według „Dziennika Ubezpieczeniowego” najbardziej na przejęciu powinno zależeć niemieckim graczom, którzy dynamicznie rosną na polskim rynku, czyli Ergo Hestii i Allianzowi, ale też francuskiej grupie Axa.
TUiR Warta to najstarszy polski ubezpieczyciel (otrzymał licencję w 1920 r.). Belgijskie KBC przejęło nad nim kontrolę w 2003 r., kupując akcje od Kulczyk Holding. Od 2006 KBC ma 100 proc. papierów.