W piśmie do Ministerstwa Finansów oba te podmioty wnioskują o korektę ustawy o podatku akcyzowym. Nadarza się do tego okazja, ponieważ resort właśnie rozpoczął konsultacje projektu zmian regulacji uchwalonych w grudniu 2008 r.
– Proponowana w projekcie definicja nabywcy końcowego obejmowałaby również domy maklerskie i towarowe domy maklerskie działające na zlecenie swoich klientów lub instytucje rozliczeniowe działające w imieniu swoich członków. W konsekwencji podmioty te byłyby zobowiązywane do uiszczenia należnej akcyzy jako płatnicy tego podatku – wyjaśniają TGE i IRGT.
Proponowana przez nie zmiana polega na tym, aby wyłączyć brokerów i izbę z tej definicji. – Obowiązek podatkowy będzie w tym wypadku obciążał ich klientów będących nabywcami końcowymi – czytamy w uzasadnieniu.
Branża finansowa liczy na to, że w przyszłości obrót energią na giełdzie będzie dobrym biznesem. Jednym z powodów są szykowane zmiany w prawie energetycznym, obligujące elektrownie do sprzedaży prądu na giełdzie. Rząd chce, aby wolumen energii wprowadzanej do publicznego obrotu stanowił w 2011 r. 30 proc. całego rynku, a w kolejnych latach jeszcze rósł. Obecnie TGE pośredniczy jedynie przy około 3 proc. transakcji.