Do końca roku aktywa Idea TFI mają się podwoić, głównie za sprawą funduszy zamkniętych (teraz całe aktywa są warte ponad 550 mln zł). W ciągu roku około dwukrotnie mają zwiększyć się aktywa funduszy otwartych (teraz 425 mln zł).

Tomasz Kopera, nowy dyrektor zarządzający pionem sprzedaży i marketingu, planuje wejść z funduszami do siedmiu firm ubezpieczeniowych oraz do kolejnych banków. Teraz fundusze Idea można kupić głównie w mBanku i MultiBanku, podmiotach z grupy BRE. – Negocjacje z dużymi bankami bywają trudne – mówi Kopera. Chodzi o ustalenie poziomu wynagrodzenia i prowizji. Banki głęboko zaglądają do kieszeni TFI. – Dlatego dodatkowo chcemy rozwijać własny internetowy kanał sprzedaży – opowiada Kopera.

Towarzystwo pracuje też nad kolejnymi funduszami zamkniętymi. Teraz poza kilkoma już funkcjonującymi siedem leży na półce i czeka na inwestorów. – Ze wstępnych rozmów z potencjalnymi klientami wynika, że w listopadzie ruszą trzy FIZ-y. Jednocześnie tworzymy kolejne, bo ostatnio wyraźnie rośnie zainteresowanie takimi produktami – mówi Piotr Kukowski, prezes Idea TFI.

Czy powrót zainteresowania FIZ-ami oznacza, że inwestorzy, ich prawnicy lub TFI znaleźli kolejne sposoby na radzenie sobie z kłodami rzucanymi pod ich nogi przez resort finansów? Chodzi o walkę ministerstwa z praktyką odraczania płatności podatku Belki, na co pozwala konstrukcja FIZ-u. Jak pisaliśmy, już wiele miesięcy temu inwestorzy otrzymywali niekorzystne interpretacje podatkowe, które nakazywały potraktować wniesienie aktywów do FIZ-u, jako sprzedaż, z i tego powodu trzeba odprowadzić podatek. To pozbawia FIZ sensu. Niektórzy znajdowali luki prawne pozwalające omijać te utrudnienia (np. różne formy darowizny). Z nimi wiązały się jednak inne komplikacje.

– Rzeczywiście ostatnio udaje nam się znaleźć inne sposoby na poradzenie sobie z utrudnieniami. Nie mają one wad poprzednich rozwiązań – zdradza Kukowski. Dodaje, że ponadto część inwestorów decyduje się nie występować do urzędu skarbowego po interpretację podatkową. Idea TFI planuje wprowadzić też nowe fundusze otwarte – zrównoważony, aktywnej alokacji i gotówkowy.