Popyt zgłoszony przez inwestorów sięgnął 8,76 mld zł. Średnia rentowność na przetargu wyniosła 5,028 proc.
Oznacza to poprawę wycen w stosunku do ostatniej aukcji przeprowadzonej na początku października, na której średnia rentowność sięgała 5,115 proc. Wtedy MF uplasowało papiery w sumie za 5,4 mld zł.Zdaniem dilerów, inwestorzy wybierają papiery o krótszym terminie zapadalności z uwagi na niepewność związaną z przyszłą kondycją budżetu.
– Coraz więcej podmiotów decyduje się przy obecnej rentowności polskich obligacji na strategię carry trade, czyli wykorzystywanie różnic w poziomie stóp procentowych miedzy różnymi rynkami. Dodatkowo popyt wzmacnia nadpłynność polskiego sektora bankowego – mówi Rafał Foltynowicz z Banku Zachodniego WBK.
Na kolejną ofertę papierów skarbowych rynek poczeka do grudnia (sprzedawane będą wówczas „dwulatki” i „pięciolatki”). W listopadzie MF nie będzie organizowało aukcji bonów (poza przetargiem odkupu pod koniec miesiąca). Dilerzy spodziewają się, że nowe bony nie trafią na rynek także w grudniu – takie bowiem były sygnały płynące z resortu.Ograniczając podaż długu rząd chce nakłonić inwestorów do zakupu obligacji drogowych emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Najbliższa emisja „dziewięciolatek” odbędzie się 18 listopada.