Regulacje prawne dają nadzorcy na przeprowadzenie procedury miesiąc (przed nowelizacją ustawy o funduszach inwestycyjnych, czyli mniej więcej przed lipcem tego roku, były to dwa miesiące). W tym czasie Komisja powinna chociaż zgłosić uwagi do wniosku.
Przedstawiciele branży skarżą się, że jest inaczej, a sytuacja znacznie pogorszyła się w ostatnim roku. – Mieliśmy pomysł na fundusz lokujący w pewną klasę aktywów. Głosy z rynku odwiodły nas od niego. Było ryzyko, że dostaniemy zgodę, gdy już ceny aktywów będą dużo wyższe – mówi szef jednego z TFI. Jego zdaniem, jeśli KNF zgłasza uwagi do wniosku, to „wyssane z palca”. Ma grać w ten sposób na czas.
Z naszych informacji wynika, że co najmniej trzy TFI czekały ostatnio na zgodę na fundusz kilkanaście miesięcy. Inne dobrych kilka miesięcy. Choć są wyjątki. Pioneer Pekao TFI otrzymało zgodę w ciągu niespełna dwóch miesięcy.
Niektóre TFI szukają alternatywnych rozwiązań. Przykład: Aviva Investors zdecydował się na uruchomienie funduszu w listopadzie jedynie w ramach Ubezpieczeniowego Funduszu Kapitałowego (UFK) prowadzonego przez towarzystwo ubezpieczeniowe Aviva. – Nasze ostatnie doświadczenia wskazują, że ze startem typowego funduszu musielibyśmy długo czekać – tłumaczy Marek Przybylski, prezes Aviva Investors TFI. – Pierwsze pytania od KNF dotyczące jednego z naszych ostatnich wniosków o nowy fundusz dostaliśmy po sześciu miesiącach od jego złożenia – mówi. Na UFK, których twórcami są ubezpieczyciele, nie potrzeba zgody nadzorcy.
Przedstawiciele KNF tłumaczą, że winne długiemu oczekiwaniu są same TFI. – Czas trwania postępowania jest wyznacznikiem tylko tego, że ktoś przez dłuższy czas nie potrafi spełnić wymogów określonych w przepisach prawa – mówi Łukasz Dajnowicz z Komisji. – Wnioskodawcy popełniają błędy w statutach lub stosują konstrukcje funduszy, których zgodność z prawem i z interesem uczestników budzi uzasadnione wątpliwości – dodaje. – Stosownych terminów przestrzegamy. Jeśli wyjaśnienia się przedłużają, informujemy o tym wnioskodawców – podkreśla.Teraz w KNF leży pięć wniosków o fundusz otwarty, jeden o specjalistyczny i 48 o FIZ, z czego 44 – o niepubliczny.