[srodtytul]Polacy to umiarkowani optymiści[/srodtytul]
Eurobarometr pokazał, że Polacy lepiej oceniają stan własnej gospodarki niż przeciętny Europejczyk. Co trzeci Polak (34 proc.) dobrze wypowiada się o sytuacji ekonomicznej kraju, ale tylko 1 proc. uważa, że jest bardzo dobrze. 62 proc. naszych rodaków jest natomiast zdania, że sytuacja w gospodarce jest zła. W UE dobrze o gospodarce swoich krajów mówi średnio 23 proc., a sytuację ocenia źle 75 proc. Najlepsze zdanie w tej kwestii mają mieszkańcy Luksemburga (77 proc.), a najgorsze Łotysze i Węgrzy (po 97 proc.).
Natomiast 77 proc. negatywnie ocenia sytuację na rynku pracy, a 21 proc. uważa, że jest ona bardzo zła. Dobrze o stanie polskiego rynku pracy mówi 17 proc. pytanych, co oznacza, że jesteśmy większymi optymistami niż ogół Europejczyków (85 proc. nie jest zadowolonych, a 13 proc. uważa, że jest dobrze). Najbardziej krytycznie o sytuacji na rynku pracy wypowiadają się Łotysze (98 proc.) i Irlandczycy (97 proc.), a najlepiej Holendrzy (52 proc.) i Luksemburczycy (51 proc.).
Najgorzej od 3 lat Polacy oceniają sytuację gospodarczą w kraju na tle UE. 69 proc. uważa, że jest ona gorsza niż w Unii. 80 proc. Polaków jest ponadto zdania, że polski rynek pracy jest gorszy od unijnego, a 40 proc. zgadza się z twierdzeniem, że dzieci, które mieszkają w Polsce miałyby lepsze życie, gdyby wyemigrowały do innego kraju.
- To bardzo typowe dla krajów naszego regionu. (...) Polacy postrzegają się jako kraj na dorobku. Przed nami jeszcze wiele musimy poprawić, także w gospodarce. Nadal jeszcze widać podział na lepszą i gorszą Europę. Jeszcze nie dogoniliśmy tej lepszej, ale jesteśmy na dobrej drodze, bo optymistycznie patrzymy na Unię, widzimy korzyści i korzystne zmiany - powiedziała podczas prezentacji badań dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
W raporcie napisano, że Polacy wyrażają się z "umiarkowanym optymizmem" o sytuacji gospodarczej w kraju w perspektywie nadchodzących dwunastu miesięcy. 23 proc. uważa, że sytuacja ta się poprawi, a 27 proc. jest przeciwnego zdania. Najwięcej pytanych (44 proc.) uważa, że stan gospodarki nie zmieni się. Podobnie Polacy oceniają przyszłość krajowego rynku pracy.