– Na koniec roku działało 1098 PPE – mówi „Parkietowi” Tomasz Najfeld, szef Departamentu PPE w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego. Zainteresowanie programami jednak spadło. W 2008 r. zareje- strowano ich 77, a w 2007 – 62.
Z naszych wyliczeń wynika, że w walce o nowych klientów najlepiej wypada Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Życie Polska, które w 2009 r. założyło dziesięć PPE. PZU Życie i TFI SKOK mają po dziewięć nowych programów. Jednak TFI SKOK wśród nowych klientów ma wyłącznie spółdzielcze kasy. Kolejnym wyróżniającym się graczem na rynku była Aviva TU na Życie (pięć programów) i PZU TFI (cztery). Wśród pracodawców, którzy otwierali PPE, jest m.in. Danfoss Polska. – Chcemy dać pracownikom coś, co będzie zabezpieczać ich przyszłość – mówi Anna Chmielewska, dyrektor personalna firmy. Podkreśla, że to też budowa wizerunku odpowiedzialnego pracodawcy.
Program zlikwidowało 28 pracodawców, o dziesięciu więcej niż w 2008 r. Firma w razie kłopotów może zawiesić wpłaty składek na trzy miesiące, a za zgodą pracowników na dwa lata. Instytucje prowadzące PPE muszą do 1 marca wysłać sprawozdania do KNF. W 2008 r. PPE miały 325 tys. członków i 3,6 mld zł aktywów.