Większościowy pakiet Banku Pocztowego (75 proc. minus jedna akcja) ma Poczta Polska. Do PKO BP, który stał się udziałowcem Pocztowego w 2004 r., należy 25 proc. papierów plus jedna akcja. Kupił je od Prokom Investments, firmy kontrolowanej przez Ryszarda Krauzego, za 146,5 mln zł.
Jak pisaliśmy kilka dni temu w „Parkiecie”, rozważany jest wariant, w którym dotychczasowy udział PKO BP przejmie Skarb Państwa, a następnie ten pakiet zostanie sprzedany poprzez giełdę. Potwierdzają to przedstawiciele resortu skarbu.– Trwają w tej sprawie rozmowy między Ministerstwem Skarbu Państwa a Ministerstwem Infrastruktury – mówi „Parkietowi” wiceminister skarbu Joanna Schmid, nadzorująca sektor bankowy. – Jednym z wariantów rozważanych przez PKO BP jest zbycie akcji Banku Pocztowego. Ale żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły – dodaje przedstawicielka resortu skarbu.
Bank Pocztowy jeszcze w lutym ma przedstawić radzie nadzorczej nową strategię, w której jednym z wariantów rekomendowanych przez zarząd będzie debiut na giełdzie w przyszłym roku. Zarząd informował niedawno, że z emisji nowych akcji chciałby pozyskać kilkadziesiąt milionów złotych na dokapitalizowanie. Wcześniej, jeszcze pod koniec tego roku, Bank Pocztowy zamierza podnieść kapitały poprzez pożyczkę podporządkowaną lub emisję obligacji.