Nowela przepisów w tej sprawie wchodzi właśnie w życie.

Zmiany przepisów wymaga od nas Komisja Europejska. Do noweli dołączono jednak przepisy dotyczące zwrotu pieniędzy z IKE, czyli wypłat przed osiągnięciem wymaganego wieku (60 lat lub 55 dla osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury). Przepisy porządkują zasady wypłat transferowych i choć wprost tego z noweli nie widać, pomogą ściągać podatek Belki. W jaki sposób?

Członkowie pracowniczych programów emerytalnych, po zmianie pracodawcy, chcą często wcześniej wyciągnąć pieniądze z ppe. Transferują je wtedy do IKE i dopiero stamtąd dokonują zwrotu środków. W takiej sytuacji muszą opłacić podatek Belki. Dlatego w noweli rozbudowano sprawozdawczość instytucji finansowych.

– Przy transferze środków z ppe do IKE będzie trzeba teraz bardzo dokładnie wykazać, jaka część pieniędzy pochodzi ze składek, a jaka z zysków – mówi Agnieszka Łukawska z Legg Mason TFI. Podkreśla, że czasem może to być trudne. – W programach, gdzie klient korzysta z kilku funduszy inwestycyjnych i w czasie oszczędzania przelewa między nimi środki, i w przeszłości przyjęto transfery, może to być kłopot dla instytucji zarządzającej – dodaje.

Zdaniem ekspertów, jak i samego resortu pracy, zmiany nie ożywią rynku IKE. Do tego potrzebne byłyby nowe zachęty, zwłaszcza ulga w PIT. Liczba kont IKE systematycznie spada od połowy 2007 r. Na koniec 2009 r. było ich niewiele ponad 809 tys., podczas gdy dwa lata wcześniej 915 tys. Za to liczba członków ppe powoli, ale wzrasta.