Średnia marcowa stopa zwrotu podmiotów lokujących w akcjach polskich spółek to 9,7 proc. – wynika z podsumowania przygotowanego przez firmę Analizy Online. Dokładnie tyle samo zyskał WIG, indeks szerokiego rynku warszawskiego parkietu. W kategorii funduszy akcji małych i średnich polskich spółek stopa zwrotu wyniosła 9,2 proc.
Licząc od początku roku, średnie zyski to odpowiednio 7,2 proc. oraz 10,8 proc., co stanowi najlepszy wynik wśród wszystkich grup funduszy. Podobne stopy zwrotu przyniosły podmioty inwestujące w walory zagranicznych firm. Przeciętny marcowy wynik funduszy akcji zagranicznych sektora nieruchomości wyniósł, licząc w złotych, 11 proc., najwięcej spośród wszystkich kategorii. Trzymiesięczny to 7,2 proc.
[srodtytul]Głównie mniejsze spółki[/srodtytul]
Spośród funduszy akcji polskich uniwersalnych (bez małych i średnich spółek) najwyższą w I kwartale stopę zwrotu, 18 proc., przyniósł Quercus Agresywny. W marcu najlepiej poradzili sobie zarządzający z Idea TFI, jednostki Idea Akcji zyskały prawie 14 proc. – Zakładaliśmy, że po słabszej końcówce 2009 r. na giełdzie będzie można spodziewać się silniejszych zwyżek w I kwartale. Dlatego utrzymaliśmy wysoki poziom zaangażowania w akcje, głównie spółek względnie niedowartościowanych o średniej i mniejszej kapitalizacji – komentuje Piotr Kukowski, prezes Idea TFI.
Po około 12 proc. na plusie są też uczestnicy Allianz Akcji Plus oraz Fortis Akcji. Równocześnie Allianz Akcji uplasował się w końcu stawki, zarabiając 7,2 proc. Najwyraźniej w marcu istotne znaczenie miała alokacja w akcjach oraz stopień „agresywności” portfela. – W Allianz Akcji Plus mieliśmy alokację zbliżoną do maksimum, jak również zdecydowanie szerszą reprezentację spółek małych i średnich, których kursy w marcu rosły szybciej niż rynek. W Allianz Akcji zarządzający utrzymywał alokację na poziomie neutralnym, a portfel należałoby określić jako defensywny – komentuje Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI.