W składzie zarządu IDM znalazły się trzy nowe osoby – Katarzyna Iwaniuk-Michalczuk (dyrektor DM PKO BP), Krzysztof Polak (szef BM Alior Banku) i Maciej Trybuchowski (dyrektor BM BGŻ). Zastąpili Witolda Stępnia (prezesa DM Banku Handlowego), Jacka Jaszczołta (prezesa DM AmerBrokers) oraz Waldemara Markiewicza (szefa DB Securities).
– Zaproponowałam, dbając o scalenie środowiska maklerskiego, by przy każdej nowej kadencji wymieniać co najmniej 30 proc. składu zarządu, aby odpowiedzialność za los branży brały nowe osoby. Do tej pory brakowało we władzach reprezentacji biur będących częściami banków – wyjaśnia prezes izby. Dodaje, że z uczestnictwa w zarządzie zrezygnowały trzy osoby o najdłuższym stażu.
Walne zgromadzenie zdecydowało, że władze IDM w dalszym ciągu nie będą pobierać wynagrodzenia za swoją pracę (choć statut to umożliwia).Zarząd określił swoje priorytety na kolejną kadencję. W najbliższym roku ma to być dopracowanie standardów działania pod nowymi regulacjami w związku z wejściem w życie przepisów wykonawczych do unijnych dyrektyw MiFID (reguluje sposób obsługi klienta) oraz CRD (dotyczy wymogów kapitałowych). – Zależy nam na właściwej interpretacji przepisów dyrektyw. Wdrożenie MiFID pokazało, że może dobrze byłoby pozostawić tworzenie szczegółowych przepisów podmiotom, które mają interes w długofalowym rozwoju rynku i wiedzę, jak on faktycznie funkcjonuje i jakie są jego ułomności – wyjaśnia Maria Dobrowolska.
Kluczowym projektem dla izby ma być także uruchomienie wspólnie z GPW instytutu rynku kapitałowego, który miałby szkolić kadry dla instytucji finansowych. Kolejnym priorytetem jest wdrożenie nowego modelu organizacji systemu rekompensat zabezpieczającego inwestorów przed niewypłacalnością brokerów, TFI i banków powierniczych. Chodzi m.in. o objęcie obowiązkiem płacenia tych podmiotów, które do tej pory nie wnosiły składek, a których klienci korzystają z dobrodziejstw systemu. K