Inwestycje zagraniczne funduszy emerytalnych reguluje ustawa dotycząca działalności tych instytucji oraz specjalne rozporządzenie, które wydaje minister finansów. W 2007 r. zmieniał się pierwszy z aktów. Korekty nie były duże, ale objęły także m.in. artykuł 143 ustawy, który dotyczy inwestowania funduszy za granicą.
Nowe prawo weszło w życie w lutym 2007 r. Jak mówią eksperci, z praktyki legislacyjnej wynika, że jakakolwiek zmiana w artykule oznacza, że minister powinien wydać nowe szczegółowe rozporządzenie, nawet tej samej treści, ale z nową datą. I stąd, jak można znaleźć na stronie Sejmu, rozporządzenie w sprawie ogólnego zezwolenia na lokowanie aktywów funduszy emerytalnych poza granicami kraju nie obowiązuje od 21 lutego 2007 r.
[srodtytul]Trwają prace nad nowąwersją aktu[/srodtytul]
Rozporządzenie nie zostało uchylone przez żaden przepis ustawy. W wyniku nowelizacji w art. 143 ust. 1 dokonano jedynie zamiany wyrazów „papiery skarbowe” na „papiery wartościowe”.
Ustawodawca, wprowadzając zmianę, nie uregulował jednocześnie sprawy obowiązywania dotychczasowego ogólnego zezwolenia ani nie określił przedziału czasowego, do którego zezwolenie to ma być ważne. W związku z tym można przyjąć, iż rozporządzenie zachowało moc – przekonuje jednak Magdalena Kobos, rzecznik resortu finansów. Ale przyznaje też, że trwają prace nad zmianą rozporządzenia.