Prezes NYSE Euronext, który odwiedził w piątek Warszawę, deklaruje, że współpraca z polską giełdą, rozpoczęta podpisaniem porozumienia pod koniec czerwca, będzie długofalowa. – To nie jest relacja polegająca na tym, że my jesteśmy sprzedawcą, a GPW kupującym system transakcyjny. W przyszłości okaże się, że inicjatyw biznesowych będzie więcej – stwierdził Duncan Niederauer.
Głównym elementem tzw. aliansu strategicznego między światowym gigantem a warszawską spółką jest dostawa systemu transakcyjnego Universal Trading Platform, który zastąpi wysłużony Warset. Nowe rozwiązania mają być wdrożone w 2012 r., ich koszt to około 150 mln zł. To jednak nieoficjalne szacunki, ponieważ GPW nie ujawnia szczegółów porozumienia.
[srodtytul]Sieć inwestorów[/srodtytul]
Zdaniem obu prezesów wspólny system nie będzie jedynym elementem współpracy. – Korzystanie przez GPW ze wspólnej platformy oznacza szerszy dostęp do inwestorów. Nasi klienci mogą dzięki temu traktować warszawską giełdę jako centrum do inwestycji w regionie. Nikt nie jest zainteresowany obecnością na każdym rynku. Zarządzający chcą skupić się na najważniejszych parkietach w regionie – podkreśla szef NYSE Euronext.
Poszerzeniu sieci inwestorskiej ma służyć podłączenie GPW do sieci dystrybucyjnej STFI, z której korzystają domy maklerskie i fundusze obecne na giełdach w Nowym Jorku i Paryżu.Duncan Niederauer podkreśla też, że liczy na kooperację w dziedzinie alternatywnych rynków dla mniejszych spółek. W wypadku GPW jest to NewConnect, NYSE Euronext prowadzi platformę NYSE Alternext. – Kiedy gospodarki będą wychodzić z kryzysu, sektor małych i średnich firm szukał będzie kapitału. Dla giełd to ważny segment – wyjaśnia Duncan Niederauer.