[b]Kiedy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się rozpocząć podwyżki stóp procentowych i, w zależności od tej decyzji, jak będzie się kształtowała sytuacja na rynku obligacji?[/b]
Zmieniliśmy w ostatnim czasie scenariusz bazowy. W naszej ocenie Rada Polityki Pieniężnej może utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie do końca roku, a cykl podwyżek rozpocząć na początku przyszłego roku. Na decyzje Rady będą miały wpływ bieżące dane płynące z gospodarki oraz najnowsze projekcje dotyczące inflacji i PKB. W czwartym kwartale będziemy mieć do czynienia z ograniczoną podażą papierów skarbowych, i to wzdłuż całej krzywej rentowności. Będzie to jeden z głównych czynników oddziałujących na rynek długu. Tegoroczne wyniki aukcji sugerują, że popyt na papiery dłużne powinien utrzymać się na relatywnie wysokim poziomie, w szczególności na oferowane w czwartym kwartale nowe benchmarki dla dwu- i pięcioletnich obligacji.
[b]Czego możemy się spodziewać, jeśli chodzi o rentowność obligacji?[/b]
Sytuacja na rynku długu będzie zależna od napływających danych makroekonomicznych. Oczekiwania rynkowe wciąż wskazują, że w tym roku może dojść do podwyżki stóp procentowych, co będzie wywierało presję na wzrost rentowności, w szczególności na krótkim końcu krzywej. Z drugiej jednak strony perspektywy niższej podaży powinny stabilizować rentowności obligacji na bieżących poziomach. W perspektywie całego czwartego kwartału spodziewamy się jednak stopniowego wzrostu rentowności wzdłuż całej krzywej.
[b]W pierwszej kolejności wzrosną ceny papierów o krótkim terminie wykupu?[/b]