Określa ono m.in. jednolite wymogi dotyczące funkcjonowania izb rozliczeniowych na terenie Unii Europejskiej. Uzyskanie autoryzacji potwierdzi gotowość do świadczenia przez KDPW_CCP usług zgodnych z unijnymi standardami na terenie całej wspólnoty. Natomiast podmiotom zobowiązanym do rozliczania określonych klas instrumentów pochodnych OTC pozwoli na wywiązanie się z tego obowiązku. Cały proces autoryzacji jest rozłożony w czasie na kilkanaście miesięcy.
Sprawdzanie kompletności
4 listopada 2013 r. izba rozliczeniowa KDPW_CCP otrzymała od KNF informację, że wniosek o autoryzację izby zgodny z wymogami unijnego rozporządzenia EMIR jest kompletny.
Zgodnie z procedurą przewidzianą w rozporządzeniu EMIR wniosek KDPW_CCP podlega szczegółowej weryfikacji zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Ocena ryzyka
Obecnie cały proces znajduje się na etapie oceny ryzyka. W ciągu 4 miesięcy – liczonych od 4 listopada 2013 r. – lokalny organ nadzoru, do którego skierowany został wniosek, czyli KNF, dokona oceny ryzyka izby KDPW_CCP i przedstawi stosowny raport kolegium powołanemu w celu oceny wniosku izby. W jego skład, obok przedstawicieli KNF, wchodzą także reprezentanci Narodowego Banku Polskiego, nadzoru francuskiego i belgijskiego oraz ESMA, czyli unijnego urzędu nadzoru nad rynkiem kapitałowym. Według obowiązującego harmonogramu prac końcowy raport o ocenie ryzyka zostanie opublikowany 4 marca 2014 r.
Opinia kolegium
Po otrzymaniu raportu kolegium będzie miało 30 dni kalendarzowych na wydanie opinii, czy KDPW_CCP spełnia wszystkie wymogi określone dla izb rozliczeniowych CCP zapisane w rozporządzeniu EMIR. Ogłoszenie tej decyzji zaplanowano na 4 kwietnia 2014 r.