Piątkowe notowania na Wall Street zakończyły się spadkami indeksów, które w największym stopniu dotyczyły akcji spółek IT. Indeks Nasdaq stracił na wartości 2,15%, kończąc dzień na poziomie 4 094,5 pkt. Z kolei indeksy Dow Jonesa i S&P500 straciły na wartości nieco ponad 1%. Sesja piątkowa była więc przeciwieństwem czwartkowej, na której indeks Dow Jonesa zyskał 148 pkt, zamykając się na poziomie najwyższym od połowy maja.
O ile czwartkowy optymizm był związany z wystąpieniem Alana Greenspana i zmniejszeniem obaw o kolejne podwyżki stóp procentowych, o tyle piątkowe notowania upłynęły pod znakiem wyników spółek. Do spadków cen spółek technologicznych w największym stopniu przyczyniły się ostrzeżenia dotyczące wyników Ericssona za III kwartał, a także ogłoszenie wyników za pierwsze półrocze tego roku. Spółka wypracowała w tym okresie 223 mln USD strat operacyjnych na wydziale produkującym telefony komórkowe. Telefony stanowią obecnie ponad 20% obrotów tego koncernu. Ostrzeżenia co do wyników za III kwartał związane są, zdaniem Ericssona, z brakami surowcowymi, wynikającymi z pożaru i zniszczeń na jednym z oddziałów. Oceny analityków są jednak odmienne i wiele wskazuje na to, że słabe wyniki to głównie efekt mniejszego zaawansowania technologicznego telefonów Ericssona w relacji do konkurencji. Akcje spółki straciły w piątek na wartości ponad 12%.
Słabe wyniki i ostrzeżenia co do przyszłych wyników Ericssona spowodowały spadki innych spółek technologicznych ? wchodzące w skład Dow Jonesa akcje IBM straciły na wartości 2,13% przy 3,34% spadku walorów Microsoftu.
W piątek na Wall Street słabo zachowywały się także akcje spółek z sektora paliwowego, co związane było z zapowiedziami Arabii Saudyjskiej co do zwiększenia produkcji ropy. Akcje wchodzącego w skład Dow Jonesa Exxona spadły o 1,28%.
Nadchodzące sesje na Wall Street w dalszym ciągu będą uzależnione od ogłaszanych wyników spółek. We wtorek przemawiał będzie z kolei Alan Greenspan, tak więc poza wynikami, na nastroje będą także wpływać oczekiwania co do dalszych zmian stóp procentowych.