DM ELIMAR: Komentarz przedsesyjny

Aktualizacja: 06.02.2017 04:48 Publikacja: 25.07.2000 09:09

Dzisiejsza sesja nie powinna przynieść znaczącej zmiany indeksów, chociaż spodziewamy się przewagi podaży. Głównie będzie za tym stała informacja o cenach żywności w I połowie lipca, które wzrosły o 0,4%. Może to oznaczać, że inflacja roczna w lipcu może przekroczyć 11%. Jest to informacja, która może przyczynić się do kolejnej podwyżki stóp.

Na dzisiejszej sesji lepiej od rynku powinny zachować się akcje Mostostalu Zabrze po tym, jak spółka kupiła akcje PRInż`u, w którym inwestorem jest także szwedzki NCC. W dłuższym terminie może to oznaczać współpracę w ramach grupy NCC, Mostostal Zabrze, Pia Piasecki oraz Polimex-Cekop. Stroną, która na takiej współpracy zyska finansowo, jest Bank Handlowy, posiadający pakiety akcji w trzech ostatnich spółkach.

Ponadto dobrze powinny zachować się akcje Bielbawu po tym, jak Pol-Mot po raz kolejny poinformował o zwiększeniu swojego stanu posiadania akcji spółki. Wszystko wskazuje na to, że celem Pol-Motu jest sprzedaż akcji Bielbawu inwestorowi strategicznemu. Cena takiej sprzedaży powinna być znacznie wyższa od obecnego kursu giełdowego Bielbawu, który wyznacza wskaźnik P/BV na bardzo niskim poziomie 0,27.

Dzisiejsza sesja nie powinna już przynieść wyraźnych wzrostów kursów PBK i BPH, a możliwa jest nawet korekta wczorajszej zwyżki. Informacja o fuzji obu banków jest w dłuższym terminie bardzo dobra, ale należy pamiętać o możliwości odłożenia w czasie jej realizacji. Finalizacji połączenia nie należy spodziewać się wcześniej niż za rok.

O godzinie 8.50 future na indeks S&P znajdował się na poziomie o 2,3 pkt wyższym od otwarcia. Na nastroje dzisiejszej sesji powinien wpłynąć ogłaszany o 16.00 naszego czasu wskaźnik optymizmu konsumentów. Jego prognozowana wartość wynosi 139,2 pkt wobec poprzednich 138,8 pkt.

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku