PARKIET: Jaka przyszłość czeka futures na CeTO?

Aktualizacja: 06.02.2017 04:36 Publikacja: 03.08.2000 06:28

Pierwszy dzień notowań nowych futures na TechWIG pokazał, jak różne jest zainteresowanie kontraktami terminowymi na GPW i CeTO. Podczas gdy na giełdzie obrót wyniósł 223 sztuki, to na rynku pozagiełdowym, po półtora miesiąca notowań sześciu nowych rodzajów futures, zawarto zaledwie 15 transakcji o łącznym wolumenie 16 sztuk.

Dzieje się tak, pomimo iż opłaty w biurach maklerskich dla rynku pozagiełdowego nie różnią się od tych dla GPW, a wielkość depozytów ustalona jest na atrakcyjnym poziomie. Zdaniem przedstawicieli CeTO, wpływ na taki stan rzeczy ma kilka czynników. ? Nie najlepiej trafiliśmy z momentem wprowadzenia nowego produktu. Prowadziliśmy, co prawda, kampanię informacyjno-edukacyjną, przybliżającą tematykę inwestorom, jednak musieliśmy robić to w ramach dość ograniczonych środków ? mówi Paweł Matyaszczyk, dyrektor ds. promocji i marketingu CeTO. Faktycznie pierwszy dzień notowań (12 czerwca br.) przypadł na początek okresu urlopowego. Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że przynajmniej częściowo winę za to ponosi CeTO. Ze względu na trwające testy i ostatnie przygotowania Tabela przesuwała termin uruchomienia nowej oferty i w efekcie zamiast w maju ? jak początkowo zapowiadano ? futures na sześć indeksów branżowych wystartowały z ponadmiesięcznym opóźnieniem. ? Pamiętajmy również, iż na giełdzie futures na WIG20 ?rozkręcały? się przez ponad pół roku ? mówi P. Matyaszczyk.

Być może nazbyt nowatorskim pomysłem było ustanowienie nowych indeksów branżowych, które nie odpowiadają dokładnie podziałowi sektorowemu na GPW. Ponadto poszczególne spółki wchodzące w skład indeksów mają nieco inne wagi od stosowanych na giełdzie.

? Nie sądzę, by był to zły pomysł. Wprowadziliśmy właśnie takie futures, ponieważ z naszego rozeznania wynikało, iż zapotrzebowanie na nie było największe ? wyjaśnił Cezary Nowosad, główny specjalista zespołu emitentów CeTO. Przedstawiciele CeTO przyznają jednak, że większą aktywnością mogliby wykazać się animatorzy rynku, którymi są CDM Pekao SA oraz Beskidzki DM. ? Mogliby oni poprawić swoją pracę, zwłaszcza że u nas mają większą swobodę działania niż na giełdzie ? dodaje C. Nowosad.

AM

PARKIET newsroom, Warszawa (0-22) 672 81 97-99 [email protected]

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku