Słabe wyniki finansowe spowodują zmianę szefa Chryslera
Niemiec Dieter Zetsche prawdopodobnie już od poniedziałku będzie kierował koncernem samochodowymz USA ? Chryslerem, należącym do międzynarodowego potentata DaimlerChryslera AG, zastępując na tym stanowisku Amerykanina Jamesa Holdena. Stracił on zaufanie szefa DaimlerChryslera ? Jürgena Schremppa, w związku ze słabymi wynikami amerykańskiego oddziału. W piątek rada nadzorcza spółki, która zbierze się w Stuttgarcie, podejmie decyzję o tej zmianie personalnej ? uważają osoby dobrze poinformowane w tej sprawie.
Zaufanie do Jamesa Holdena, który kieruje Chryslerem zaledwie od roku, w ostatnich miesiącach bardzo osłabło. Już zaraz po objęciu stanowiska nowy szef kilkakrotnie redukował prognozy wyników amerykańskiej firmy. Następnie w Niemczech dowiedziano się, że Chrysler płacił zbyt wysokie ceny dostawcom części wykorzystywanych do produkcji samochodów. Oliwy do ognia dolała ostatnio opublikowana informacja, iż podwładni Holdena, bez jego wiedzy, samodzielnie podjęli decyzję o wstrzymaniu na tydzień produkcji w siedmiu zakładach Chryslera, by zmniejszyć duże zapasy nie sprzedanych samochodów. W Niemczech odebrano to jako utratę zdolności przez Holdena do kierowania firmą. ? Drastyczne kroki są konieczne. W Chryslerze panuje bałagan, a zarząd zupełnie sobie nie radzi w tej sytuacji ? stwierdził cytowany przez ?The Wall Street Journal Europe? pragnący zachować anonimowość pracownik DaimlerChryslera. Wyniki finansowe opublikowane przez firmę z USA potwierdzają, że nie dzieje się tam dobrze. W trzecim kwartale 2000 r. Chrysler zanotował pierwszą stratę operacyjną od dziewięciu lat, która wyniosła 512 mln USD. Wynika to przede wszystkim z problemów ze sprzedażą najpopularniejszych pojazdów produkowanych przez firmę ? tzw. minivanów.Dieter Zetsche dotychczas kierował w Niemczech oddziałem DaimlerChryslera zajmującym się produkcją samochodów ciężarowych i mniejszych pojazdów dostawczych. Spekuluje się, że w ślad za nim do zarządu Chryslera podąży również kilku innych niemieckich menedżerów. Istnieje wersja, że w skrajnym przypadku, zarząd amerykańskiej firmy może nawet znaleźć się w centrali w Stuttgarcie, a w jego trzynastoosobowym składzie znajdzie się zaledwie dwóch Amerykanów. Priorytetowym zadaniem Dietera Zetsche ma być obniżenie kosztów działalności Chryslera. Będzie on starał się przede wszystkim doprowadzić do ujednolicenia części wykorzystywanych w mercedesach, chryslerach, jak również w japońskich samochodach firmy Mitsubishi, w której Niemcy posiadają 34-proc. udział. Problemy niemieckiego koncernu z należącą do niego spółką w USA odbiły się niekorzystnie na jego notowaniach giełdowych. W ciągu ostatniego roku walory DaimlerChryslera staniały we Frankfurcie o ponad 20%. Gdy we wtorek pojawiły się spekulacje na temat zmian personalnych w USA, akcje firmy zyskały na wartości, by ponownie stanieć podczas sesji wczorajszej.
Dieter Zetsche urodził się w 1953 r. w Istambule. Jest absolwentem niemieckich uniwersytetów w Karlsruhe i Paderborn, gdzie odpowiednio zdobył tytuły inżyniera i doktora nauk technicznych. Z Daimlerem związany jest już od 1976 r. Pełnił m.in. funkcje głównego inżyniera ds. produkcji samochodów mercedes-benz oraz prezesa przedstawicielstw niemieckiego koncernu w Brazylii i Argentynie. Obecnie kieruje działem firmy zajmującym się produkcją samochodów ciężarowych i dostawczych. Uznawany jest za bardzo zaufanego współpracownika szefa DaimlerChryslera ? Jürgena Schremppa.
Ł.K.?Wall Street Journal?