PARKIET: Spółki pod obserwacją KPWiG

Aktualizacja: 06.02.2017 05:38 Publikacja: 29.11.2000 05:16

Co najmniej kilkanaście spółek oraz/lub osób z nimi powiązanych jest obecnie przedmiotem szczególnego zainteresowania KPWiG, prokuratury oraz Urzędu Ochrony Państwa ? dowiedział się PARKIET. Aby prace usprawnić nad ściganiem przestępstw na rynku kapitałowym, za kilka miesięcy ma zacząć działać specjalna komórka w warszawskiej prokuraturze ? zapowiada szef Komisji. ? Obecnie bardzo wnikliwą analizę przeprowadzamy w przypadku kilkunastu spółek. Niewykluczone, że prace te zakończą się wnioskami do prokuratury ? informuje PARKIET Jacek Socha, przewodniczący KPWiG. Ponadto na różnym etapie prowadzonych jest łącznie kilkadziesiąt spraw, z których część, już po wstępnym rozpoznaniu, może zostać umorzona. ? Na przykład dziś wszcząłem jedno postępowanie, lecz jeśli przypuszczenia się nie potwierdzą, to już jutro może być po sprawie. Z kolei w zeszłym tygodniu wysłaliśmy dwa zawiadomienia do prokuratury ? mówi przewodniczący Socha. Komisja, oczywiście, nie może podać konkretnych nazw spółek, gdyż może tym samym nie tylko utrudnić dalsze śledztwo, ale także narazić się na zarzut naruszenia czyichś interesów i dobrego imienia.

Węższa grupa spraw trafiła już także do Urzędu Ochrony Państwa. ? Mogę potwierdzić, iż prowadzimy kilka postępowań z zakresu przestępstw związanych z prawem o publicznym obrocie papierami wartościowymi ? zapewnia Magdalena Kluczyńska, rzecznik prasowy szefa UOP. Nie chce zdradzić szczegółów i informuje jedynie, iż Urząd szczególnie interesują sprawy związane ze sztucznym manipulowaniem notowaniami oraz z ujawnianiem i wykorzystywaniem informacji poufnych. ? Działamy pod nadzorem prokuratury, na podstawie informacji własnych lub z zawiadomienia ? dodaje M. Kluczyńska.

Jacek Socha zapewnia, iż do połowy 2001 roku w warszawskiej prokuraturze okręgowej powinna powstać komórka zajmująca się ściganiem przestępstw na rynku kapitałowym. ? Musimy jeszcze poczekać na wejście w życie znowelizowanej ustawy, a potem na rozporządzenie ministra sprawiedliwości, które powoła specjalny departament. Nie udało się nam bowiem doprowadzić do powstania biura śledczego w KPWiG ? tłumaczy J. Socha.

Dotychczas zawiadomienia kierowane przez Komisję (a jest ich rokrocznie kilkadziesiąt) bardzo często były umarzane, ponieważ niejednokrotnie prokuratorzy nie znali zagadnień związanych z rynkiem kapitałowym lub przestępstwa takie oceniali jako mało szkodliwe. Dlatego też teraz Komisja zamierza dokonać dodatkowego przeszkolenia osób, które będą pracować w nowo tworzonym departamencie. ? Dla skuteczności ścigania tej kategorii przestępstw bardzo pomocne byłoby np. umożliwienie natychmiastowego zamrożenia aktywów osób podejrzanych, tak by nie mogły one szybko się ich pozbyć i zniknąć. Na tak daleko posunięte zmiany na razie jednak nie zanosi się ? ocenia przewodniczący KPWiG. n

Adam Mielczarek

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku