Jeszcze w tym miesiącu spółka opublikuje wyniki działań doradcy finansowego poszukującego inwestora, który odkupiłby akcje PGF od mniejszościowych akcjonariuszy. O ponad 15% wzrośnie w piątek, 8 grudnia, liczba akcji.
Mamy małe opóźnienie, ale informacje o wynikach działań Rothschilda, naszego doradcy finansowego, przedstawimy w najbliższym czasie. Opublikujemy też stanowisko zarządu w sprawie wejścia do firmy inwestora ? powiedział PARKIETOWI Jacek Szwajcowski, prezes i główny akcjonariusz Polskiej Grupy Farmaceutycznej.
Przypomnijmy, że w październiku Andrzej Szostak, dyrektor zarządzający Rothschild Corporate Finace (RCF) mówił, iż firma ta jeszcze w listopadzie przedstawi zarządowi PGF rekomendację, jeśli chodzi o wybór inwestora, który odkupiłby akcje od grupy mniejszościowych akcjonariuszy. Odpowiadając na zarzuty tej grupy, iż zarząd PGF oraz RCF blokują sprzedaż papierów przez mniejszościowych akcjonariuszy, prezes Szwajcowski stwierdził: ? Jeśli ja nie chcę sprzedać akcji, to nie można mówić, iż blokuję transakcję. Fakt, iż swych papierów nie chcą sprzedać prezes i wiceprezes (łącznie kontrolują oni ponad 40% głosów na WZA) powoduje, że potencjalni inwestorzy oferują niższą cenę, niż ta, która byłaby do uzyskania w przypadku sprzedaży pakietu kontrolnego.
Tymczasem w najbliższy piątek do obrotu giełdowego wprowadzonych zostanie 1 246,6 tys. papierów serii M, które w ramach procesu fuzji objęli akcjonariusze Cefarmu Poznań (są to 653 osoby). Dotychczas w obrocie znajdowało się 8 233,7 tys. papierów.
? Akcjonariusze Cefarmu Poznań obejmowali akcje w ramach prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego. Przekształcenie odbyło się drogą leasingu pracowniczego, co pozwala przypuszczać, że większość wprowadzanych akcji to potencjalna podaż ? powiedziała PARKIETOWI Anna Hess z CDM Pekao SA. Jej zdaniem, należy oczekiwać, że debiut akcji serii M niekorzystnie odbije się na cenie akcji największej w naszym kraju firmy zajmującej się hurtową dystrybucją farmaceutyków.