Bank Częstochowa: Lawinowe wypłaty pieniędzy

Aktualizacja: 06.02.2017 05:22 Publikacja: 07.12.2000 18:15

W czwartek Bank Częstochowa poinformował, że w okresie kilku ostatnich dni wystąpiły wzmożone wypłaty z rachunków klientów, w tym wcześniejszego rozwiązywania lokat. Prezes Marek Chakowski, powiedział PARKIETOWI, że bank jest w pełni wypłacalny. W celu zapewnienia bieżących wypłat zwrócił się o pomoc do NBP.

Według jego zarządu banku przyczyną wzmożonych wypłat był artykuł w lokalnej prasie mówiący o likwidacji spółki, która miałaby nastąpić w grudniu. Bank poinformował, że informacja ta opierała się na pozbawionej uzasadnienia merytorycznego wypowiedzi anonimowego członka rady nadzorczej.

-W efekcie tego obiegowa plotka, według naszych informacji uwiarygodniona źródłem pochodzenia z Huty Częstochowa, budynku Sądu Rejonowego oraz Urzędu Miasta wywołała lawinowe wypłacanie środków pieniężnych ? podał bank w komunikacie. Po wykorzystaniu wszystkich źródeł awaryjnego zasilania środkami finansowymi ze swoich płynnych aktywów zaprzestał obsługi klientów z powodu braku środków na bieżące wypłaty. W tej sytuacji zarząd banku mając na uwadze dalsze funkcjonowanie banku i zagwarantowanie wypłat wszystkim klientom podjął decyzje o czasowym ograniczeniu obsługi klientów.

W tym okresie zamierzają pozyskać środki finansowe z innych źródeł. Bank zapewnił, że po ich uzyskaniu ponownie uruchomi obsługę klientów.

- W związku ze wzmożonymi wypłatami bank wystąpiliśmy do NBP o kredyt redyskontowy w wysokości 8,5 mln zł. Dzisiaj po południu odbędzie się posiedzenie KNB, które zajmie się naszymi kłopotami ? powiedział PARKIETOWI Marek Chakowski, prezes Banku Częstochowa.

12 grudnia br. na odbyć się NWZA, które ma podjąć uchwałę o zwiększeniu do 7 mln nowej emisji akcji. W zeszłym roku akcjonariusze banku zdecydowali o emisji od 1 do 1,5 mln akcji serii D skierowanej do inwestora strategicznego. Zgodnie z prospektem emisyjnym, akcje miały być oferowane od 27 do 28 listopada tego roku. Zarząd przesunął termin zapisów na 20-21 grudnia, gdyż chciał mieć możliwość dalszych rozmów z potencjalnymi inwestorami. We wrześniu dwa banki - BOŚ i BRE, wcześniej zainteresowane objęciem emisji, zrezygnowały ze złożenia ofert zakupu walorów.

Bank postanowił zwiększyć liczbę nowych akcji, aby dostosować ją do oczekiwań inwestora strategicznego. W przypadku mniejszej emisji inwestor dysponowałby, 39-proc. udziałem w głosach na WZA, co nie zapewniałoby mu odpowiedniego wpływu na spółkę. Podmioty zainteresowane bankiem chciały objąć akcje zapewniające ponad 50% głosów na WZA.

Podwyższenie kapitału jest ważne dla banku ze względu na jego kondycję finansową. Od zeszłego roku generuje on stratę. Po trzech kwartałach br. wyniosła ona blisko 4,4 mln zł. Na koniec września br. wskaźnik wypłacalności wynosił 9,58%. Od wiosny bank w porozumieniu z Komisją Nadzoru Bankowego realizuje program naprawczy.

- Bank poprawił swoje wyniki finansowe. W listopadzie wypracowaliśmy zysk, przez co zmniejszyła się strata banku. Wzrósł poziom wskaźnika wypłacalności do 10%. Bank dysponuje również 9 mln rezerw, które w końcu mogą zostać rozwiązane ? stwierdził prezes banku. Według niego w obecnej sytuacji najbardziej pomoże uspokojenie sytuacji. Twierdzi przy tym, że bank jest wypłacalny. Jednak żaden bank na świecie nie jest w stanie od razu wypłacić wszystkich pieniędzy klientom. Teraz musimy pozyskać pieniądze z innych źródeł.

Prezes Chakowski nie potrafił wyjaśnić skąd mogła pochodzić plotka o likwidacji banku. Obawia się, że nieprawdziwa informacja mogła być sterowana, przez kogoś, komu zależy na obniżeniu wartości banku. Prezes nie wyklucza również próby zniechęcenia potencjalnego inwestora do objęcia nowej emisji, dzięki której zdobyłby pełną kontrolę nad bankiem. ?To dla nas nóż w plecy ? stwierdził prezes.

W informacji PARKIETU wynika, że BCz prowadzi teraz rozmowy z jednym z krajowych banków. W prasie pojawiły się informacje, że może to być Bud-Bank.

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku