Pernod w pokonanym polu pozostawił amerykańskiego producenta spirytualiów Fortune Brands i spółkę inwestycyjną EQT, należącą do rodziny szwedzkich miliarderów Wallenbergów. Francuska spółka chce już w pierwszym roku po sfinalizowaniu transakcji zmniejszyć swoje koszty o 125, do 150 mln euro. Dzięki przejęciu Absoluta Pernod Ricard staje się drugim sprzedawcą alkoholi w Stanach Zjednoczonych, które są największym pod względem wartości rynkiem wódki na świecie. Około 9 proc. tego rynku przypada właśnie na Absolut. Pod tym względem ustępuje on jedynie wódce Smirnoff produkowanej przez Diageo, światowego lidera tej branży.
Kariera Absoluta
Sprzedaż Absoluta w Stanach Zjednoczonych wyniosła w zeszłym roku 45,2 mln litrów. W sumie Amerykanie kupili w tym okresie 491,9 mln litrów wódek. I chociaż sprzedaż Absoluta wzrosła w ub.r. o 9 proc., to przychody V&S nie zmieniły się, bo spadek kursu dolara zmniejszył wartość sprzedaży w USA po przeliczeniu na korony. Na USA zaś przypada połowa światowej sprzedaży Absoluta, która w zeszłym roku sięgnęła prawie 11 mln skrzynek. Tę wódkę produkowaną z ozimej pszenicy szwedzka spółka wprowadziła na rynek dopiero w 1979 r. Tak oszałamiającą karierę zawdzięcza niezaprzeczalnym walorom smakowym, ale także zaangażowaniu artystów w kampanię reklamową. W 1985 r. butelkę Absoluta namalował sam Andy Warhol. W rezultacie Absolut zajmuje na światowym rynku alkoholowym czwarte miejsce pod względem wielkości sprzedaży za wódką Smirnoff, rumem Bacardi i whisky Johnnie Walker.
Od początku 2005 r. producenci spirytualiów i win wydali około 27 mld USD na przejęcie konkurencyjnych spółek. Wczorajsza transakcja to też największy od 2005 r. zakup Pernord Ricard. Francuzi zapłacili wtedy 13 mld USD za brytyjską spółkę z tej branży Allied Domecq. Przejęcie szwedzkiej firmy prezes Pernod Patrick Ricard określił jako fantastyczną okazję i ważną transakcję przekształceniową. Absolut jest, jego zdaniem "wyjątkowym gatunkiem".
Polski akcent
Mniej znanym na świecie, ale nie w Polsce, produktem V&S jest wódka Luksusowa (Szwedzi są właścicielem 85 proc. udziałów Polmosu Zielona Góra, pozostałe 15 proc. należy do Skarbu Państwa). Z kolei do Pernord Ricard należy poznańska destylarnia słynąca z głównego produktu - wódki Wyborowej. Przejęcie przez francuską grupę szwedzkiej firmy nie pozostanie więc bez wpływu na polski rynek. Dzięki zakupowi V&S udział francuskiej grupy w polskim rynku wódki zwiększy się do 12 proc. To nadal znacznie mniej, niż posiadają najwięksi producenci (CEDC kontroluje 32 proc., Sobieski - 28 proc.). Pogłębi się jednak, i tak już silna, koncentracja.