MSP nie mówi 'nie' planom PGNiG dot. kupna akcji firm chemicznych i energetycznych

Warszawa, 09.04.2008 (ISB) - Ministerstwo Skarbu Państwa nie jest przeciwne temu, aby Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) kupowało 10-20-proc. pakiety akcji spółek z sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej (WSCh) i akcji prywatyzowanych grup energetycznych, choć nie chce zająć jednoznacznego stanowiska w tej sprawie, wynika ze środowej wypowiedzi Jana Burego, wiceministra skarbu.

Aktualizacja: 27.02.2017 23:52 Publikacja: 09.04.2008 17:06

"Będziemy przyglądać się z dużą sympatią i zainteresowaniem" - powiedział Bury dziennikarzom w Sejmie odpowiadając na pytanie agencji ISB, czy Skarb Państwa, jako dominujący akcjonariusz PGNiG, jest za tym, aby ta spółka kupowała akcje firm chemicznych i energetycznych.

Wiceminister podkreślił, że są to ciekawe projekty i PGNiG stać na ich realizację.

W środę prezes PGNiG Michał Szubski poinformował w wywiadzie dla "Puls Biznesu", że firma rozważa zakup 10-20-proc. pakietów akcji spółek z sektora WSCh i jednej z prywatyzowanych grup energetycznych. Podkreślił, że w ten sposób PGNiG chciałoby zabezpieczyć się przed ewentualnym odejściem swoich największych klientów do konkurencji i wejść w energetykę w oparciu o gaz.

Skarb Państwa planuje debiut Zakładów Azotowych Tarnów-Mościce na czerwiec tego roku, w przypadku Kędzierzyna możliwe jest IPO lub sprzedaż inwestorowi strategicznemu. PGNiG nie wyklucza także zainteresowania Zakładami Chemicznymi Police.

Spółka jest też zainteresowana prywatyzowanymi grupami energetycznymi. Na parkiet ma trafić Enea w 2008 roku, a w kolejce do prywatyzacji czeka Polska Grupa Energetyczna, Tauron i Energa.

Według prezesa Szubskiego, PGNiG rozważa inwestycję w jedną z pierwszych grup, która znajdzie się na GPW, ale w tej chwili trudno przesądzać, jaka będzie ostateczna decyzja. (ISB)

maza/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego