"Będziemy przyglądać się z dużą sympatią i zainteresowaniem" - powiedział Bury dziennikarzom w Sejmie odpowiadając na pytanie agencji ISB, czy Skarb Państwa, jako dominujący akcjonariusz PGNiG, jest za tym, aby ta spółka kupowała akcje firm chemicznych i energetycznych.
Wiceminister podkreślił, że są to ciekawe projekty i PGNiG stać na ich realizację.
W środę prezes PGNiG Michał Szubski poinformował w wywiadzie dla "Puls Biznesu", że firma rozważa zakup 10-20-proc. pakietów akcji spółek z sektora WSCh i jednej z prywatyzowanych grup energetycznych. Podkreślił, że w ten sposób PGNiG chciałoby zabezpieczyć się przed ewentualnym odejściem swoich największych klientów do konkurencji i wejść w energetykę w oparciu o gaz.
Skarb Państwa planuje debiut Zakładów Azotowych Tarnów-Mościce na czerwiec tego roku, w przypadku Kędzierzyna możliwe jest IPO lub sprzedaż inwestorowi strategicznemu. PGNiG nie wyklucza także zainteresowania Zakładami Chemicznymi Police.
Spółka jest też zainteresowana prywatyzowanymi grupami energetycznymi. Na parkiet ma trafić Enea w 2008 roku, a w kolejce do prywatyzacji czeka Polska Grupa Energetyczna, Tauron i Energa.