Nawet General Electric rozczarował w I kwartale

Zysk netto amerykańskiego giganta spadł o 12 proc., a spodziewano się 4-proc. wzrostu. Co gorsza, spółka o tym nie uprzedziła i obniżyła tegoroczną prognozę

Aktualizacja: 27.02.2017 23:03 Publikacja: 12.04.2008 13:22

Nienawidzimy rozczarowywać inwestorów. To nie leży w zwyczajach naszej spółki i nie ma nic wspólnego z kulturą biznesu. Bierzemy za to pełną odpowiedzialność - powiedział prezes General Electric Jeffrey Immelt w wywiadzie dla stacji telewizyjnej CNBC, która zresztą w 80 proc. należy do jego koncernu.

Spółka obniżyła

tegoroczną prognozę zysku

Inwestorzy rzeczywiście poczuli się rozczarowani, o czym świadczy zniżka kursu akcji GE o 11 proc. na początku piątkowych notowań w Nowym Jorku. Największa od 1987 roku przecena tych papierów spowodowana była spadkiem zysku w I kwartale, ale przede wszystkim obniżeniem całorocznej prognozy wyników.

GE zakładał pierwotnie, że w całym 2008 r. zysk na akcję wyniesie 2,42 USD, a teraz szacuje go w przedziale 2,20-2,30 USD. Prezes Immelt jeszcze w grudniu zapewniał inwestorów, że te 2,42 USD spółka "ma w kieszeni".

Rozczarowanie inwestorów było tym większe, że General Electric wcześniej nie uprzedzał, że wynik będzie gorszy niż przed rokiem i słabszy od prognozowanego przez analityków. Prezes Immelt wyjaśnił, że spółka była zmuszona do przeszacowania wartości niektórych papierów w ostatnich dwóch tygodniach marca, kie- dy gwałtownie pogorszyła się sytuacja na rynkach finansowych.

Wszystkiemu winien

kryzys finansowy

To właśnie większe niż spodziewano się straty z działalności finansowej zaważyły na wynikach całego General Electric w I kwartale. Z powodu niekorzystnej sytuacji na rynku spółka nie zdecydowała się też na przeprowadzenie dwóch zapowiadanych wcześniej transakcji, a mianowicie sprzedaży firm: obsługującej karty kredytowe na amerykańskim rynku oraz zajmującej się bankowością detaliczną w Japonii.

Zysk netto General Electric spadł w I kwartale o 12 proc., do 4,36 mld USD (44 centów na akcję), z 4,93 mld USD (48 centów na akcję) w takim samym okresie przed rokiem. Analitycy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 51 centów, a więc większego o 4 proc. Nawet GE Healthcare, największy na świecie producent aparatury medycznej do prześwietleń, odnotował spadek zysku o 17 proc., zamiast 5-proc. wzrostu.

Ostrzeżenie dla gospodarki

General Electric jest trzecią pod względem kapitalizacji firmą na świecie. Działa w tak różnych branżach, że często jej wyniki uważane są za probierz całej amerykańskiej gospodarki. Gdy podała pierwszy od 2003 r. spadek zysku, odebrano to jako potwierdzenie obecnej już w USA recesji. Nawet niektórzy członkowie FOMC uważają, że może ona być "wydłużona i dotkliwa".

GE w Polsce

General Electric zainteresował się Polską w połowie lat 90., kiedy doszło do zakupu banku Solidarność Chase DT. Koncern zaangażowany jest w bardzo różnorodną działalność, choć na pierwszy plan wysuwa się bankowość. Widoczny jest szybki rozwój GE Money Banku i jego coraz silniejsza pozycja na polskim rynku kredytów konsumenckich i hipotecznych. Ważną rolę w europejskiej sieci GE Power Controls odgrywają trzy polskie fabryki. Zakłady w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej zatrudniają w sumie około 3 tys. osób. Obecna jest u nas także jednostka GE Security, posiadająca w Gdańsku centrum projektowe. Inwestycje GE w Polsce sięgają 0,5 mld USD.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego