GE zaszokował inwestorów

Aktualizacja: 27.02.2017 23:02 Publikacja: 12.04.2008 13:44

Od wyraźnych spadków zaczęły się piątkowe notowania na giełdach nowojorskich. Gracze wystraszyli się, że kiepski raport kwar-

talny konglomeratu General Electric stanowi potwierdzenie przelewania się kryzysu na więcej branż amerykańskiej gospodarki.

Najmocniej oberwało się samemu GE. Papiery konglomeratu, wchodzące w skład średniej przemysłowej Dow Jones, taniały momentami nawet o 11 proc. Taka przecena przytrafiła się im ostatnio 20 lat temu, co najlepiej świadczy o doniosłości zdarzenia. Inwestorzy komentowali, że spadek zysku GE jest dla nich szokiem. Trzecia największa firma świata miała zarobić w ostatnim kwartale więcej niż rok temu, tymczasem jej zysk spadł o 12 proc. Jeszcze większą niespodzianką było obniżenie całorocznej prognozy zysku na akcję z 2,24 USD do 2,20-2,30 USD. Raport GE to jak dotąd największe rozczarowanie zaczętego niedawno sezonu raportów za I kwartał.

Do tego doszły też w piątek nie najlepsze wieści z gospodarki. Zaufanie konsumentów w USA znów się pogorszyło - indeks Reuters/University of Michigan spadł do 63,2 pkt, poziomu najniższego od 1982 r. Dodatkowo niepokojąco mocno wzrosły ceny w imporcie.

Po dwóch godzinach notowań główne indeksy na Wall Street traciły ponad 1 proc. Spadały wszystkie indeksy sektorowe S&P 500. W przecenie spółek finansowych "pomogły" m.in. fatalne prognozy dla kasy oszczędnościowo-kredytowej Washington Mutual. Taniały też akcje BlackRock, firmy zarządzającej aktywami. Aż 76-proc. przecena dotknęła niskokosztowego przewoźnika lotniczego Frontier Airlines, który złożył wniosek o ogłoszenie upadłości.

Na rynkach Europy Zachodniej do czasu publikacji raportu GE sesja upływała pod znakiem zwyżek. Później rozpoczęła się wyprzedaż papierów, a objęła m.in. akcje spółek podobnych do amerykańskiego kolosa czy sprzedających do USA, takich jak Siemens, Philips czy BAE Systems. Ich akcje traciły po ponad 3 proc. Główne europejskie indeksy spadły o 1,1-1,5 proc.

Parkiet

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego