Pierwsze portfele kredytów hipotecznych, opiewające na około 100 mln zł, mają trafić do funduszy sekurytyzacyjnych już w tym roku - wynika z szacunków Kruka, firmy windykacyjnej obsługującej takie fundusze. W kolejnych dwóch latach wartość transakcji ma skokowo wzrosnąć. W przypadku wierzytelności nieregularnych, czyli po prostu niespłacanych na czas przez klientów, mowa jest o miliardzie złotych w latach 2009-2010, a w przypadku kredytów spłacanych właściwie - aż o 30-40 mld zł. Rzeczniczka Kruka Iwona Słomska wyjaśnia, że szacunki opierają się na danych z rynku. Współpracując z funduszami, firma informowana jest o każdej większej sekurytyzacji planowanej w sektorze bankowym.
Są już chętni
Bankiem, który przeprowadza obecnie sekurytyzację wierzytelności, jest Pekao. - Transakcja obejmie także kredyty hipoteczne - przyznaje Anna Papka z biura prasowego Pekao. Czy w tym przypadku chodzi o szacowane przez Kruka 100 mln zł? - Nie możemy na tym etapie ujawniać żadnych szczegółów - twierdzi.
Ustaliliśmy, że portfel kredytów hipotecznych chce też sprzedać bank Millennium. - Do transakcji dojdzie jednak najprawdopodobniej w przyszłym roku. Przeszkody natury prawnej utrudniają przeprowadzenie sekurytyzacji jeszcze w tym roku - tłumaczy Wojciech Kaczorowski, rzecznik spółki.
Obowiązek uzyskania zgody dłużnika na sprzedaż jego kredytu (wprowadzony w 2004 r. nowelą prawa bankowego) przeszkadza w swobodnym dysponowaniu kredytami. Jak zapewnił jednak Wojciech Kaczorowski, Millennium mimo przeszkód nie zamierza zrezygnować ze sprzedaży wierzytelności. Bank nie chciał udzielić informacji, jakich kredytów ani o jakiej wartości będą dotyczyły transakcje.