"Myślę, że w przeciągu 2-3 miesięcy powinniśmy być gotowi nie tylko z wizją, ale z bardziej konkretnymi planami dotyczącymi PKO BP" - powiedział Chyczewski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa.
Wiceminister poinformował, że najpierw nowy zarząd PKO BP będzie musiał przygotować strategię, która uwzględni możliwość odejścia Skarbu Państwa od posiadania pakietu większościowego. xxx
Rada Ministrów na ostatnim posiedzeniu odblokowała dostęp do kapitału dla PKO BP, przypomniał Chyczewski. Dotychczas prawo przewidywało, że SP państwa nie może zmniejszyć swojego udziału poniżej 51%, co umożliwiało bankowi pozyskanie kapitału w drodze nowej emisji akcji. Obecnie do Skarbu Państwa należy 51,49% PKO BP.
"Po rekomendacji banku zastanowimy się, kiedy, w jakim tempie i w jakiej skali Skarb Państwa będzie mógł sprzedać swoje akcje" - powiedział wiceminister.
Chyczewski przypomniał, że PKO BP ma pozostać tzw. narodowym bankiem, co oznacza wykluczenie udziału w kapitale strategicznego inwestora branżowego. "Charakter narodowy, przy mniejszościowym udziale Skarbu Państwa, ma np. węgierski bank OTP" - powiedział.