Szkoła, wspierająca wizję rozwoju rynku kapitałowego, którą powołamy, będzie przeznaczona między innymi dla osób zatrudnionych w firmach inwestycyjnych, na GPW, w KDPW, analityków rynku papierów wartościowych, prawników, rzeczników prasowych instytucji finansowych, specjalistów z zakresu relacji inwestorskich i publicznych. Będzie miała także ofertę edukacyjną dla ludzi mediów, zajmujących się rynkiem giełdowym.
Jej misja nie będzie ograniczona do przygotowywania do zawodu maklera papierów wartościowych czy doradcy inwestycyjnego, chociaż w przypadku tych profesji jakość kształcenia zawodowego ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo inwestorów. A wzmocnienie ochrony inwestorów powinno być jednym ze strategicznych celów szkoły. Bezpieczeństwo obrotu zależy od profesjonalizacji kadry, a nie od rodzaju jej powiązania z dostawcami usług finansowych. Ponadto sama licencja maklera czy doradcy nie jest rękojmią właściwego przygotowania do zawodu - tak jak świeżo upieczony posiadacz prawa jazdy nie jest jeszcze z reguły dobrym kierowcą.
W dziedzinie rynku finansowego na rzeczywiste kwalifikacje składają się - oprócz teoretycznej wiedzy - umiejętności, doświadczenie i postawy etyczne, które nie wynikają z faktu posiadania patentów i zdanych egzaminów w ramach systemu nadzorczego administracji publicznej. Cechy te są fundamentami profesjonalizmu, który jest jednym z najważniejszych czynników konkurencyjności w obrocie gospodarczym.
Szkoła zawodu
Szkoła będzie realizować ideę praktycznego przygotowania do zawodu. W związku z tym do udziału w kształceniu zostaną zaproszone podmioty, które będą najważniejszymi beneficjentami - jako pracodawcy - funkcjonowania tego przedsięwzięcia, a zarazem posiadają własne unikatowe kompetencje, które zostaną wykorzystane do zapewnienia jak najwyższego poziomu edukacji. Tymi instytucjami będą z całą pewnością Giełda Papierów Wartościowych, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Komisja Nadzoru Finansowego i firmy inwestycyjne. Ponadto zamierzamy zaprosić do współpracy niektóre organizacje samorządowe i zawodowe, zwłaszcza mające doświadczenia w działalności szkoleniowej. Dotyczy to w pierwszym rzędzie Związku Maklerów i Doradców. Organizacyjne, a może nawet organiczne, powiązanie szkoły z przedstawicielami zaproszonych podmiotów będzie polegało najprawdopodobniej na anglosaskiej koncepcji "katedr" fundowanych przez zainteresowanych, przeszczepionej do organizacji niemającej, przynajmniej początkowo, statusu szkoły wyższej. Przewidujemy, że fundatorzy "katedr" będę mieli znaczącą rolę w określaniu programu kształcenia w ramach każdej z nich i dostarczaniu kadry zapewniającej realizację programu. Jednakże funkcje wyznaczania programów ramowych, koordynacji pomiędzy "katedrami" oraz funkcje kontroli jakości nauczania i przyznawania uprawnień będą wykonywane przez radę dyrektorów czy też radę programową Instytutu.
Program nauczania będzie opierał się na systematycznych badaniach rynku finansowego, analizach trendów rozwoju, powiązanych z prognozami popytu na poszczególne usługi i produkty. Dzięki takiemu prognozowaniu, opartemu na metodach naukowych i wewnętrznej kompetencji sektora instytucji finansowych, popartemu planowaną przez nas ścisłą współpracą z przodującymi ośrodkami naukowymi i think-tankami, cała działalność edukacyjno-szkoleniowa w możliwie największym stopniu będzie dostosowana nie tylko do aktualnych, ale również do przewidywanych potrzeb rynku. Działalność edukacyjna powinna bowiem przygotowywać ludzi do obsługi nowych, często dopiero wyłaniających się potrzeb gospodarki, a nie tylko być prostym dostosowaniem do już ewidentnych zjawisk na rynku pracy. Jest to zresztą jedno z podstawowych wyzwań dla polskiego systemu edukacyjnego w ogóle.