Dwie drogi na Ukrainę

Aktualizacja: 27.02.2017 17:16 Publikacja: 26.04.2008 18:40

Bioton nie rezygnuje z przejęcia kontroli nad ukraińskim producentem insuliny, Indarem - powiedział "Parkietowi" Adam Wilczęga, prezes giełdowej spółki. Na razie posiada ona ponad 29 proc. udziałów. Pozostałe, które należały do ministerstwa zdrowia Ukrainy, w podejrzanych okolicznościach trafiły w ręce nieznanej brytyjskiej firmy Gerist Invest.

Obecnie trwa śledztwo mające na celu wyjaśnienie, w jaki sposób doszło do zmiany właściciela. - Ponieważ Ukraińcy są pewni, że doszło przy tym do naruszenia prawa, większościowy pakiet Indaru został na razie "aresztowany" - mówi prezes Biotonu.

Jego zdaniem, wyjaśnienie całej sprawy potrwa do sierpnia lub września, a udziały powinny wówczas trafić z powrotem do pierwotnego właściciela. Prezes Wilczęga liczy na to, że rząd Ukrainy będzie wtedy skłonny szybko oddać kontrolę nad Indarem inwestorowi strategicznemu, czyli Biotonowi.

O dobrym nastawieniu decydentów do polskiej firmy świadczyć ma to, że prawdopodobnie od II połowy roku Indar ma zaopatrywać się w Biotonie w substancję insuliny, na bazie której powstaje gotowy lek. Będzie to realizacja podpisanego jeszcze w 2007 roku kontraktu (o wartości 8 mln USD, czyli około 18 mln zł), która dotychczas była blokowana przez zarząd Indaru. Wolał on sprowadzać droższą i gorszą jakościowo substancję z Chin.

Nie czekając na pozytywne rozwiązanie sprawy własności akcji Indaru, Bioton nawiązał kontakty z czołowymi dystrybutorami leków na Ukrainie i chce w tym roku rozpocząć sprzedaż własnej insuliny pod marką Gensulin. W maju ma zostać opracowana, przy udziale ukraińskich partnerów - strategia wprowadzenia leku na tamtejszy rynek.

W 2008 r. przychody z tego tytułu będą jeszcze niewielkie, zaznacza szef Biotonu. Jednak już w kolejnym roku liczy na objęcie 10 proc. ukraińskiego rynku, co może przynieść polskiej firmie około 7 mln zł dodatkowych przychodów.

Na dużo więcej trudno byłoby liczyć, bo przetargi na dostawy insuliny za naszą wschodnią granicą są skonstruowane tak, że i tak około 60-65 proc. zamówień trafia do Indaru. - Dlatego przejęcie tej firmy jest dla nas nadal ważne - tłumaczy Wilczęga. Wartość całego ukraińskiego rynku insuliny szacowana jest na około 30 mln USD, czyli ponad 60 mln zł.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego