PKO BP

Najbardziej wartościowa spółka w branży Finanse

Aktualizacja: 27.02.2017 16:34 Publikacja: 30.04.2008 16:02

Dopiero piąte miejsce w głównym rankingu najlepszej firmy finansowej może zaskakiwać w kontekście znakomitej koniunktury w sektorze bankowym. Niemniej jednak PKO BP wyróżnia się na tle liderów z innych sektorów równą formą we wszystkich punktowanych kategoriach. Oprócz poprawy rentowności kapitału własnego w ostatnich trzech latach we wszystkich pozostałych przypadkach odnotował dwucyfrowy wzrost. Najwięcej punktów przysporzyły bankowi ubiegłoroczne osiągnięcia - wzrost przychodów z odsetek i prowizji oraz zwiększenie zysków.

W porównaniu z klasyfikacją z poprzedniego roku bank wykonał duży skok. Wtedy zajął dopiero 15. miejsce w głównym rankingu i 5. miejsce w branżowym. Lepiej od niego wypadły Getin, BRE oraz BPH, a także zajmujący się deweloperką Gant.

Wśród branżowych liderów naszego rankingu PKO BP może pochwalić się najwyższą rentownością kapitału własnego. Sięga 24,7 proc. Przez ostatnie trzy lata podniosła się aż o 6 pkt proc. Sukces PKO BP to w sporej części zasługa koniunktury giełdowej, która przełożyła się na zainteresowanie funduszami inwestycyjnymi. Widać to po przychodach z prowizji, które zwiększyły się w ubiegłym roku o około połowę w porównaniu z 2006 r. W przypadku przychodów z odsetek wzrost wyniósł mniej niż jedną piątą. Z tego punktu widzenia uzasadnione są obawy przed tym, że ten rok będzie dla banków, w tym PKO BP, trudny. Te oczekiwania znajdują odbicie w zniżce notowań. W tym roku walory tego banku potaniały o 14 proc. (na 18 kwietnia). Inwestorzy obawiają się nie tylko mniejszych dochodów związanych z funduszami inwestycyjnymi, ale także wyższych kosztów działania, wynikających z presji płacowej w gospodarce. Wpływ na wyceny ma też trwający kryzys w branży finansowej na świecie, który podnosi koszt pozyskiwania kapitału oraz cykl podwyżek stóp procentowych w naszym kraju, wpływający na zainteresowanie kredytami i zdolność do regulowania zobowiązań przez tych, którzy je wcześniej zaciągnęli. Bardziej wymagające warunki działania przyczyniają się przy tym do szybszego rozwoju działalności w niektórych dziedzinach. Potencjał drzemie głównie w kartach kredytowych i bancassurance.

PKO BP jest uniwersalnym bankiem komercyjnym. Zajmuje czołową pozycjź pod względem wolumenu depozytów, kredytów, liczby placówek własnych i bankomatów, liczby kont osobistych i obsługiwanych kart bankowych. Podstawowy zakres działalności obejmuje: bankowość detaliczną, bankowość korporacyjną oraz finansowanie nieruchomości i usługi deweloperskie.

Miejsce w głównym rankingu 5

Przychody ze sprzedaży 2007 r. (mln zł) 9 604,4

Zmiana w porównaniu z 2006 r. (proc.) 25,4

Średnia zmiana przez ostatnie trzy lata (proc.) 11,3

Zysk netto w 2007 r. (mln zł) 2 941,4

Zmiana w porównaniu z 2006 r. (proc.) 33,2

Średnia zmiana przez ostatnie trzy lata (proc.) 31,6

Kapitał własny na koniec 2007 r. (mln zł) 11 920,9

Rentowność kapitału własnego w 2007 r. (proc.) 24,7

Zmiana rentowności kapitału własnego

w porównaniu z 2004 r. (pkt proc.) 6,0

Wartość rynkowa na koniec 2007 r. (mln zł) 52 600,0

Zmiana w porównaniu z 2006 r. (proc.) 11,9

Średnia zmiana przez ostatnie

trzy lata (proc.) 29,7

Suma punktów w rankingu 66,1

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego