GTC wkracza do Rosji wspólnie z Menorą

Globe Trade Centre rozpoczyna pierwszy projekt w Rosji. Kompleks biurowy w Sankt Petersburgu ma być gotowy za pięć lat. Jego wynajem ma dostarczać 53 mln euro rocznie

Aktualizacja: 27.02.2017 16:38 Publikacja: 01.05.2008 00:06

Pierwsza inwestycja dewelopera w Rosji będzie jednym z największych projektów biurowych realizowanych przez GTC. Jego powierzchnia netto przeznaczona na wynajem sięgnie 110 tys. mkw. (większym był jedynie Mokotów Business Park, sprzedany przez Globe Trade Centre jesienią 2006 roku za 287 mln USD).

Inwestycja stanie na 4,3-hektarowej działce w dzielnicy Vyborgsky, położonej 1,5 km od centrum Sankt Petersburga. Kompleks będzie realizowany etapami, których ukończenie planowane jest na lata 2011-2013. GTC szacuje, że w pełni wynajęty kompleks będzie generować 53 mln euro dochodów rocznie.

Partner z Izraela

Na notowaną na GPW firmę przypadnie niespełna połowa tej kwoty. GTC będzie bowiem realizować to przedsięwzięcie (poprzez zależną w 95 proc. GTC Russia) wspólnie z izraelską grupą ubezpieczeniową Menora Mivtachim Insurance. GTC Russia i Menora podpisały właśnie przedwstępną umowę zakupu działki pod budowę wspomnianego kompleksu. Oba podmioty będą dysponować po 50 proc. udziałów. GTC Russia zapłaci za swój pakiet 26,8 mln euro (ponad 92 mln zł).

GTC będzie zarządzać inwestycją, za co otrzyma wynagrodzenie. Dopóki umowa nie zostanie sfinalizowana, co ma nastąpić pod koniec maja, deweloper nie chce ujawniać budżetu przewidzianego na realizację projektu w Sankt Petersburgu. Można się natomiast pokusić o wycenę rynkową kompleksu po jego ukończeniu i wynajęciu. Przyjmując, zgodnie z szacunkami dewelopera, że roczne wpływy netto z najmu będą wynosić około 53 mln euro, to przy stopie kapitalizacji (jest to stosunek rocznych dochodów z najmu nieruchomości do jej wyceny rynkowej) równej 9 proc., projekt można by wycenić na blisko 590 mln euro (ponad 2 mld zł). Jeśli założymy, że do 2013 roku stopy kapitalizacji będą dążyć do poziomów zachodnioeuropejskich i spadną np. do 7 proc., wycena kompleksu wzrośnie do niemal 760 mln euro (około 2,6 mld zł).

Śladami Polnordu

GTC nie jest jedyną firmą notowaną na GPW, która zdecydowała się zainwestować w biura w Sankt Petersburgu. W grudniu Polnord zapowiedział udział w budowie kompleksu biurowego, którego powierzchnia przekroczy 200 tys. mkw. Inwestycja ma być zrealizowana do 2012 roku.

Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w drugim pod względem wielkości rosyjskim mieście (Sankt Petersburg liczy 4,6 mln mieszkańców) jest stosunkowo niewielka. Według GTC, pod koniec 2007 roku w mieście dostępnych było łącznie 590 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy A i B (z czego 170 tys. mkw. to projekty zakończone w ubiegłym roku). Dla porównania, w mniejszej Warszawie łączna nowoczesna powierzchnia biurowa liczyła już (według DTZ) ponad 2,7 mln mkw.

Trzy centra w Rumunii do września

GTC uruchomi do września pierwsze trzy centra handlowe Galleria w Rumunii: w Buzau (11 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia netto), Suceava (9,9 tys. mkw.) oraz Piatra Neamt (12,3 tys. mkw.) - donosi rumuński serwis Ziarul Financiar. W kolejnych latach GTC zamierza uruchomić ponadto obiekty pod marką Galleria w Bukareszcie, Arad, Bystrzycy oraz Galati. Udział giełdowego Globe Trade Centre w bukareszteńskim projekcie wynosi 94,6 proc., a w centrach realizowanych poza stolicą - 47,3 proc.

Przypadające na GTC nakłady inwestycyjne związane z budową kończonych w tym roku centrów handlowych w Rumunii szacowane są na blisko 27 mln euro.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego