Nieckarz z RPP: Wzrost PKB może spaść do 4,0-4,5% w IV kw. 2008 r.

Warszawa, 08.05.2008 (ISB) - Osłabienie tempa wzrostu w krajach Unii Europejskiej (UE) oraz silny złoty mogą spowolnić wzrost PKB w Polsce do 4,0-4,5% w IV kw. 2008 roku, wynika z czwartkowych wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Stanisława Nieckarza. Jego zdaniem, inflacja zacznie spadać w IV kw., ale nie jest pewne, że szybko powróci poniżej górnej granicy celu, czyli 3,5%.

Aktualizacja: 27.02.2017 15:52 Publikacja: 08.05.2008 16:18

"Decyzja Europejskiego Banku Centralnego [o utrzymaniu stóp proc. bez zmian - przyp. ISB] jest zgodna z oczekiwaniami, ale problemem jest co dalej. Spodziewam się, że wobec słabnącego tempa rozwoju krajów strefy euro, EBC w II półroczu br. decyduje się na jedną, a może dwie obniżki stóp procentowych. Przez to utrzymywanie się podwyższonej inflacji przekraczającej znacznie cel 2,0% wydłuży się na następny rok" - powiedział Nieckarz w rozmowie z agencją ISB.

W ocenie członka Rady, mocny kurs euro do dolara w połączeniu z wysokimi cenami paliw i surowców oraz słabnącą koniunkturą w Stanach Zjednoczonych wywołują już wyraźnie widoczne zwolnienie tempa rozwoju krajów eurolandu. Na przykład dynamika eksportu Niemiec, największej gospodarki strefy euro, spadła już do 0,2%.

"Dla Polski taka perspektywa oznaczałaby dalszy wzrost i tak już wysokiego dysparytetu stóp procentowych stymulującego jeszcze głębszą aprecjację złotego ze wszystkimi negatywnymi skutkami dla eksportu i dynamiki PKB" - uważa Nieckarz.

Członek RPP wyliczył, że prowadziłoby to do jeszcze większego pogorszenia równowagi zewnętrznej, a więc wzrostu deficytu handlu zagranicznego i na rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego oraz zadłużenia zagranicznego kraju. Podkreśla, że utrudniło by to znacznie realizację w przyszłości celów polityki pieniężnej.

"Osłabienie koniunktury UE i mocny obecnie poziom kursu złotego mogą spowodować spadek dynamiki PKB w IV kw. br. do 4,0-4,5%. W tych warunkach inflacja, po przejściowym wzroście w II kw., w III powróci do trendu spadkowego, ale czy zejdzie poniżej 3,5% - to będzie zależało od rocznych skutków wzrostu cen regulowanych i kontrolowanych, na które instrumenty polityki pieniężnej nie mają wpływu" - ostrzega Nieckarz.

W marcu inflacja w strefie euro wyniosła 3,3%. W czwartek EBC utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Minimalna oferowana stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,00%, stopa kredytu banku centralnego - 5,00% i depozytu w banku centralnym - 3,00%.

Natomiast w Polsce marcowa inflacja osiągnęła poziom 4,1%, podobnie wyglądają szacunki resortu finansów na kwiecień. Stopa referencyjna NBP po serii 7 podwyżek od kwietnia 2007 roku dotarła do 5,75%. (ISB)

lk/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego