Daimler wybiera Bałkany

Aktualizacja: 27.02.2017 14:17 Publikacja: 21.05.2008 09:12

Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler może zbudować fabrykę Mercedesa w Serbii lub w Rumunii. Wcześniej spekulowano na temat możliwej lokalizacji tych zakładów w okolicach Wrocławia lub w Czechach. Bałkańskie rządy oferują jednak Daimlerowi lepsze możliwości działania niż polski i czeski. Kraje Europy Południowo-Wschodniej stają się coraz bardziej atrakcyjne dla przemysłu samochodowego.

Z przedstawicielami niemieckiego koncernu rozmawiał serbski minister gospodarki Mladjan Dinkić. Zaproponował on Niemcom nie tylko wniesienie przez państwo do tej inwestycji ziemi wraz z infrastrukturą, lecz również zwolnienie Daimlera z podatków na kilka lat. Warunkiem stawianym przez władze w Belgradzie jest to, by inwestycja w fabrykę luksusowych samochodów miała wartość większą niż 200 mln euro. Ponadto Niemcy muszą zagwarantować, że w zakładach tych znajdzie pracę co najmniej tysiąc Serbów.

Do wysunięcia wobec niemieckiego koncernu propozycji licznych i daleko idących ułatwień serbski rząd mógł zostać skłoniony przez wieści o postępie rozmów przedstawicieli Daimlera z władzami rumuńskimi. Ovidiu Silaghi, minister handlu w rządzie w Bukareszcie, poinformował, że niemiecki koncern wybrał już potencjalną lokalizację zakładów Mercedesa. Znalazł odpowiednią działkę w pobliżu miejscowości Oradea. Gdy napotkał tam jednak problemy techniczne związane z występowaniem wód gruntowych, przeniósł swoje zainteresowanie w okolice miasta Timisoara.

Oficjalnie potencjalny inwestor nie odniósł się do tego, w którym kraju chce zbudować zakłady. - Daimler nie podjął jeszcze decyzji, w którym miejscu powstanie nasza nowa fabryka - stwierdził w rozmowie z "Parkietem" Florian Martens, przedstawiciel biura prasowego niemieckiego koncernu motoryzacyjnego.

Oprócz Daimlera, w bałkański przemysł motoryzacyjny mogą zainwestować inne znane firmy. - Poza Mercedesem, uruchomieniem produkcji w naszym kraju są zainteresowane Audi, Mitsubishi oraz dział luksusowych aut Volksvagena - ujawnił Silaghi.

Tymczasem Fiat, chiński koncern FAW oraz należąca do Olega Deripaski spółka Magna Steier, są zainteresowane kupnem serbskiej fabryki samochodów Zastava.

"blic", zf. ro

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego