Poprawę koniunktury sygnalizuje 30% badanych przedsiębiorstw (32% w poprzednim miesiącu), jej pogorszenie - 10% (9% przed miesiącem). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Przedsiębiorcy sygnalizują szybszy niż w ubiegłym miesiącu wzrost bieżącego portfela zamówień. Dotyczy to krajowego portfela zamówień; wzrost zagranicznego portfela zamówień jest wolniejszy niż przed miesiącem. Rozszerzana jest bieżąca produkcja. Na najbliższe trzy miesiące przewiduje się spowolnienie wzrostu zarówno portfela zamówień jak i produkcji" - głosi komunikat.
Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez przedsiębiorców za zbliżony do wystarczającego, podkreśla GUS.
"Prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw są pozytywne, choć ostrożniejsze od formułowanych w kwietniu. Wzrost zatrudnienia może być nieznacznie mniejszy od planowanego w ubiegłym miesiącu. Przewidywany jest nieco wolniejszy wzrost cen wyrobów gotowych niż prognozowano w kwietniu" - czytamy dalej.
W maju optymistyczne oceny koniunktury zgłaszają przedsiębiorcy prowadzący działalność we wszystkich działach przetwórstwa przemysłowego, poza producentami odzieży i wyrobów futrzarskich oraz wyrobów włókienniczych.