Giełda chce wybrać dostawcę systemu przed debiutem

Władze warszawskiego parkietu wracają do rozmów z operatorami, którzy chcą nam sprzedać nowy system transakcyjny. Możliwe są trzy rozwiązania

Aktualizacja: 27.02.2017 13:36 Publikacja: 26.05.2008 08:51

Giełda Papierów Wartościowych znów analizuje oferty nowego systemu transakcyjnego, jaki ma być zainstalowany w miejsce wysłużonego Warsetu - wynika z informacji "Parkietu". Do wyboru dostawcy dojść ma jeszcze przed debiutem spółki, planowanym na połowę października. - Wydaje mi się, że jest to jedna z najważniejszych informacji, która powinna być przekazana inwestorom, zainteresowanym nabyciem akcji w ofercie publicznej- mówi nam Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

Mogą się pojawić bariery

dla rynku terminowego

Temat nie jest nowy. Od dawna już wiadomo, że Warset, który działa od 2000 r., radzi sobie z obsługą zleceń na rynku kasowym. Architektura systemu nie pozwala jednak na wprowadzanie nowych, elastycznych rozwiązań na rynku terminowym.

Pierwsze informacje, że władze GPW prowadzą zaawansowane rozmowy na temat zakupu systemu od jednego z zachodnich operatorów giełd, podał w styczniu tego roku wiceminister skarbu Michał Chyczewski. Wówczas warszawski parkiet rozważał inwestycję w technologię używaną przez sojusz giełd skandynawskich OMX. System transakcyjny działający w Sztokholmie i giełdach bałtyckich (Saxess) został wdrożony w 2004 r. i jest uznawany za jeden z najnowocześniejszych. Sojusz technologiczny z OMX miał ułatwić GPW ekspansję na inne rynki regionu.

Powrót do dawnej koncepcji

Zapędy giełdy studził wówczas resort skarbu, który nie chciał, by do zawarcia porozumienia technologicznego doszło jeszcze przed częściową prywatyzacją spółki. MSP obawiało się, że wybór partnera w dziedzinie infrastruktury zdeterminuje przyszły alians strategiczny, co osłabi zainteresowanie inwestorów akcjami GPW. Dlatego plany inwestycji w nowy system odłożono na przyszłość.

Temat wymiany Warsetu wraca teraz na nowo. - Wcześniej chodziło nam o to, aby wybór systemu nie determinował koncepcji prywatyzacji. Teraz sama koncepcja i struktura oferty jest już ustalona i takiego problemu być nie powinno - mówi Ludwik Sobolewski. Jego zdaniem, o planach inwestycyjnych GPW powinni się dowiedzieć nie tylko inwestorzy, ale i domy maklerskie, które muszą się przygotować na zmianę włas- nych systemów.

Problem jest o tyle poważny, że na wymianę własnego systemu rozliczeniowego (z którego korzysta każdy broker) zdecydował się także Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

Różni dostawcy, różne atuty

Okazuje się, że GPW rozmawia nie tylko z OMX. Rozważany jest także zakup systemu, z którego korzysta Euronext, a także - od niedawna - technologia stosowana przez London Stock Exchange.

Pierwszy system ma niepodważalny atut - swoją architekturą przypomina obecny Warset. Jego dostawcą była bowiem giełda w Paryżu (obecnie część platformy Euronext). Tym samym ponowne skorzystanie z paryskich rozwiązań przypominałoby bardziej modernizację Warsetu, a nie informatyczną "rewolucję" polegającą na wdrażaniu zupełnie nowych rozwiązań. Technologia, jaką giełdy Euronext wdrożyły niedawno w zakresie obrotu derywatami (Liffe), daje też nadzieję na zwiększenie liczby zleceń na tym rynku i w Polsce.

Z kolei TradElect - system funkcjonujący w Londynie dopiero od 2007 r. - zbiera doskonałe recenzje za swoją wydajność i europejskie powiązania. OMX i Nasdaq także kuszą zapowiedziami budowy całkowicie nowego systemu transakcyjnego w Europie.

Z informacji "Parkietu" wynika, że cena kooperacji z każdym z trzech dostawców jest podobna i sięga kilkunastu- kilkudziesięciu mln zł.

Warset ma już osiem lat

Od listopada 2000 r. notowania na GPW prowadzone są w systemie Warset. Po jego wdrożeniu systemy biur maklerskich zostały zintegrowane z systemem giełdowym. Dzięki temu udział biur sprowadza się tylko do weryfikacji poprawności złożonych zleceń przez inwestorów. Zakończyło to w praktyce uciążliwe przekazywanie dyspozycji przez telefon czy fax.Warset powiększył paletę zleceń, jakie składać mogą inwestorzy (pojawiło się m.in. zlecenie z limitem aktywacji czy zawierające warunek wielkości ujawnianej). Nowością było też wyliczanie przez system Teoretycznego Kursu Otwarcia - TKO, jeszcze przed otwarciem sesji.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego