Szef banku centralnego trafi przed oblicze sądu

Aktualizacja: 27.02.2017 13:37 Publikacja: 26.05.2008 09:06

Antonio Fazio, były szef banku centralnego Włoch, razem z 17 innymi podejrzanymi będzie musiał się tłumaczyć ze skandalu związanego z przejęciem Banca Antonveneta.

Cała osiemnastka ma jeszcze sporo czasu. Sąd w Mediolanie zarządził przesłuchania dopiero na 23 października.

Sprawa dotyczy rozgrywki o przejęcie banku Banca Antonveneta, plasującego się pod koniec pierwszej dziesiątki włoskiej bankowości. W 2005 r. o jego zakup wystąpiła holenderska grupa ABN Amro. Holendrom nie poszło jednak łatwo. Antonio Fazio, wówczas szef Banku Włoch, za wszelką cenę chciał utrzymać Antonveneta w krajowych rękach i mocno popierał kontrofertę, złożoną w międzyczasie przez Banca Popolare Italiana (BPI). Do mediów wyciekły zapisy rozmów Fazio z szefami BPI, które jasno wskazywały, że szef Banku Włoch nie zachował obowiązującej go bezstronności i próbował w różny sposób sabotować działania ABN Amro. Fazio, choć zaprzeczał, że postępował wbrew prawu, w końcu pod naporem krytyki w grudniu 2005 r. podał się do dymisji. Niedługo potem Holendrom udało się pomyślnie przeprowadzić transakcję.

Później, pod rządami nowego prezesa Banku Włoch Mario Draghiego, nastąpiła zaś seria kolejnych przejęć z udziałem włoskich banków.

Razem z Fazio przed sądem ma się stawić m.in. Francesco Frasca, odpowiadający w 2005 r. w banku centralnym za kwestie nadzoru, a także rekin z rynku nieruchomości Luigi Zunino. Ten ostatni kupował akcje Antonveneta, działając rzekomo w zmowie z władzami BPI.

Kilka z osób, które też mają zeznawać - przede wszystkim były dyrektor generalny BPI Gianpiero Fiorani - zgodziło się na współpracę z prokuraturą i unikną tym samym oficjalnych oskarżeń.

Antonveneta krótko była pod kontrolą ABN Amro. W zeszłym roku holenderski bank został przejęty przez trzy inne. Jego włoska filia przypadła hiszpańskiemu Santanderowi, jednak ten prędko ją odsprzedał włoskiemu Banca Monte dei Paschi.

Reuters

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego