W maju ponad 108 tys. Polaków zmieniło fundusz emerytalny

W maju br. 108,2 tys. Polaków zdecydowało się na zmianę funduszu emerytalnego. To o 9,1 proc. więcej niż przed trzema miesiącami - wynika z raportu przygotowanego przez Analizy Online.

Aktualizacja: 27.02.2017 14:27 Publikacja: 26.05.2008 14:16

Na majowych transferach najwięcej zyskał ING OFE, w którym liczba uczestników wzrosła o 9,3 tys. Drugie miejsce zajął fundusz AXA, który zyskał 8,1 tys. klientów. Tuż za nim uplasował się Generali OFE - liczba uczestników wzrosła o 3,4 tys.

Zdaniem analityków, na uwagę zasługuje Commercial Union OFE, z którego w maju odeszło 10,5 tys. osób, a zapisało się 12,5 tys. Liczba klientów powiększyła się o 2 tys.

Najsłabiej zaprezentował się fundusz Aegon OFE, który stracił 8,5 tys., klientów, a zyskał tylko 1,9 tys. To już dziewiąta sesja transferowa z rzędu, w której fundusz notuje straty. Jak prognozują w raporcie analitycy, zgoda na przejęcie OFE Skarbiec-Emerytura oraz zapowiedziane zmiany w sposobie wynagradzania sieci sprzedaży mogą być przyczyną kolejnych odejść z tego funduszu.

Drugi pod względem strat był OFE Pocztylion, który stracił 4,3 tys. klientów, a zyskał tylko 600. W trakcie majowych przejść wysokie straty notowały też fundusze Bankowy OFE i AIG OFE.

Sesje transferowe otwartych funduszy emerytalnych odbywają się cztery razy w roku - w lutym, maju, sierpniu i listopadzie. Środki zgromadzone na rachunkach osób zmieniających fundusze, zostają przekazane do nowego OFE. Każdy, kto zdecyduje się na przejście do innego OFE do 25. dnia miesiąca poprzedzającego sesję transferową, zmieni fundusz podczas najbliższej sesji.

Spółka Analizy Online monitoruje rynek polskich i zagranicznych instytucji zbiorowego lokowania środków: funduszy inwestycyjnych, emerytalnych oraz ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.

Źródło: PAP

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego