Sposób na rosnącą inflację

Aktualizacja: 27.02.2017 13:54 Publikacja: 29.05.2008 08:40

Rosyjskie władze przygotowują zmiany ustawodawcze, które pozwolą narodowemu funduszowi ubezpieczającemu bankowe depozyty na inwestowanie w większym stopniu w akcje i obligacje zagranicznych firm, jak również w inne obce papiery wartościowe. Kierownictwo rozporządzającego 74 mld rubli (3,1 mld USD) funduszu chce lokować większą ilość podlegających mu środków za granicą z powodu rosnącej w Rosji inflacji.

Przygotowania do liberalizacji ustawy o ubezpieczeniu depozytów są już bardzo zaawansowane. Uczestniczą w nich bank centralny oraz agencja ubezpieczenia depozytów (zarządzająca funduszem). - Myślę, że latem propozycje te mogą zostać rozpatrzone w ramach prac parlamentu - poinformował Michaił Suchow, dyrektor departamentu licencji rosyjskiego banku centralnego. Data głosowania nad projektem nie została dotąd wyznaczona.

Wstępne propozycje zmian legislacyjnych przewidują, że fundusz ubezpieczający depozyty bankowe będzie mógł inwestować w akcje i obligacje zagranicznych emitentów oraz w obce fundusze. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu depozytów umożliwi również funduszowi lokowanie pieniędzy na kontach walutowych w zagranicznych bankach oraz kupowanie za nie opcji i kontraktów terminowych na rynku metali szlachetnych. Nie wiadomo jaka część środków państwowego funduszu może zostać zainwestowana za granicą. - To będzie zależało od sytuacji na rynkach - stwierdził Andriej Mielnikow, wiceszef agencji ubezpieczenia depozytów.

Obecnie fundusz może inwestować m.in. w akcje i obligacje rosyjskich emitentów oraz papiery wartościowe Federacji Rosyjskiej i podmiotów wchodzących w jej skład. Obowiązujące prawo bardzo ogranicza możliwości prowadzenia przez niego operacji finansowych z zagranicą. Zezwala ono na lokowanie pieniędzy przez fundusz ubezpieczający depozyty w papiery wartościowe państw będących członkami OECD oraz w fundusze inwestujące w akcje i obligacje zagranicznych emitentów. Obrót opcjami i kontraktami terminowymi objęty jest wieloma ograniczeniami.

- Jednym z powodów, dla których zamierzamy inwestować za granicą, jest wysoka inflacja - poinformował Mielnikow. W 2007 r. zysk netto funduszu wzrósł o 7,2 proc., podczas gdy ceny konsumpcyjne zwiększyły się w tym czasie w Rosji o niemal 12 proc.

Analitycy pozytywnie oceniają projekt liberalizacji ustawy o ubezpieczeniu depozytów. - To bardzo pozytywne - tak do planów zmian legislacyjnych odniósł się Jewgienij Małychin, dyrektor zarządzający w Aton Management. Uważa on, że agencja ubezpieczenia depozytów jest przygotowana do większego zaangażowania się w inwestycje na światowych rynkach, gdyż jak dotąd dobrze dostosowywała się do sytuacji na rosyjskim rynku kapitałowym.

"kommiersant", "wiedomosti"

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego