Bogdanka i Puławy chcą elektrowni dla spółki

Dyskusja o zgazowywaniu węgla trwa od kilkunastu lat. Przyszedł czas na czyny?

Aktualizacja: 27.02.2017 13:04 Publikacja: 10.06.2008 07:21

Na początku przyszłego roku można spodziewać się studium wykonalności projektu zgazowywania węgla - powiedział wczoraj Paweł Jarczewski, prezes Zakładów Azotowych Puławy. Dodał, że jednym ze sposobów finansowania przedsięwzięcia może być emisja akcji.

- Dyskusja na temat gazyfikacji węgla trwa w Puławach od kilkunastu lat - przypomniał prezes. Niemal dokładnie rok temu Puławy podpisały z kopalnią Bogdanka list intencyjny w sprawie wspólnego projektu. ZAP sporządziły następnie własne studium wykonalności. - Teraz finalizujemy kontraktację studium wykonalności - powiedział Jarczewski. - Chciałbym, żeby w przyszłym roku nastąpił kolejny etap projektu: realizacja - dodał.

Według niego, budowa instalacji tego typu trwa około 30 miesięcy. Kilka miesięcy będzie potrzebnych też na przygotowanie projektu. Zdaniem Mieczysława Tarasa, prezesa Bogdanki, finalizacja inwestycji mogłaby nastąpić w 2014 roku.

Głównym akcjonariuszem Puław oraz jedynym (do czasu planowanego na koniec tego roku debiutu giełdowego) Bogdanki jest Skarb Państwa. - Przemysł chemiczny jest dziś bodajże najbardziej innowacyjną częścią polskiej gospodarki. Jeśli więc zarządy dwóch spółek kontrolowane przez Skarb Państwa wychodzą z taką inicjatywą, to oczywiście minister je poprze, natomiast ten projekt będzie się musiał obronić w warunkach rynkowych - powiedział Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu.

Potrzeba także elektrowni

Projekt zgazowania węgla będzie najpewniej wymagał pozyskania jeszcze trzeciego partnera. Powinna to być spółka z branży energetycznej, która mogłaby postawić w pobliżu kopalni elektrownię.

- Wiele czołowych podmiotów działających w branży energetycznej jest zainteresowanych tym przedsięwzięciem - stwierdził Jarczewski, ale nie wymienił nazwy żadnego z nich. - Co najmniej trzy zachodnie firmy są zainteresowane budową elektrowni w Polsce, choć nie wiem, czy akurat na Lubelszczyźnie. Są to RWE, Alstom i Electrabel - zapewnił Jerzy Buzek, były premier, a obecnie eurodeputowany. Wiadomo, że zainteresowanie pomysłem zgazowania węgla wyrażał też kiedyś koncern CEZ.

Prezes Puław skłania się ku temu, żeby w celu realizacji projektu zgazowania węgla powołać osobną spółkę celową. Nie chciał zdradzić, jaką kwotę spółka musiałaby zaangażować w tę inwestycję. W zeszłym roku deklarowała, że w grę może wchodzić około 2 mld zł. Zapewnił jednak, że jego firma nie będzie miała problemów z finansowaniem przedsięwzięcia. - Już teraz wiele międzynarodowych banków deklaruje chęć współpracy z nami - powiedział Jarczewski.

- Bogdanka nie przewiduje, aby pieniądze z emisji miały być przeznaczone na ten projekt - podkreślił Taras. - Cała kwota ze sprzedaży akcji będzie przeznaczona na rozbudowę kopalni - powiedział. Bogdanka jest w końcowym etapie wyboru doradcy inwestycyjnego. Spółka miałaby w październiku złożyć prospekt w KNF. Taras dodał, że po zaplanowanej emisji, z której spodziewa się 300-600 mln zł, Skarb Państwa zachowa co najmniej 51-proc. pakiet akcji.

Kolejne projekty Puław

Jarczewski natomiast powiedział, że już niedługo zacznie przynosić efekty zawarte przed kilkoma tygodniami porozumienie z Zakładami Chemicznymi Police. - Chciałbym, żeby jeszcze w tym miesiącu światło dzienne zobaczył przynajmniej jeden z projektów, który jest efektem naszego porozumienia - powiedział. Nie zdradził szczegółów. Dał do zrozumienia, że chodzić może o dużą inwestycję zagraniczną, w którą zaangażowany byłby także - obok Puław i Polic - międzynarodowy podmiot.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego