"Jednym z wariantów finansowych na dziś jest utworzenie spółki celowej" - powiedział Jarczewski, cytowany w komunikacie. Dodał, że liczy też na pozyskanie na projekt środków unijnych.
W poniedziałek prezesi zarządów Zakładów Azotowych Puławy oraz Lubelskiego Węgla Bogdanka spotkali się w Puławach z profesorem Jerzym Buzkiem, eurodeputowanym Parlamentu Europejskiego, by omówić perspektywy projektu zgazowywania węgla.
Obydwie spółki w połowie czerwca 2007 roku podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowały współpracę w zakresie przetwórstwa węgla na cele chemiczne i energetyczne.
"Ramy czasowe realizacji projektu są określone na ok. 5 lat. Zarząd ZAP podjął już decyzję o zakupie studium wykonalności projektu. Wykona go jedna z największych inżynieryjnych firm na świecie. Studium to pozwoli na określenie szczegółowych ram inwestycyjnych dla projektu oraz pozwoli na określenie zasad jego finansowania" - czytamy w komunikacie Puław.
Projekt zgazowania węgla jest jednym z ważniejszych projektów ujętych w nowej strategii biznesowej ZA Puławy na lata 2007-2017 i ma umożliwić firmie realizację założonej w strategii dywersyfikacji surowcowej. Lubelski Węgiel Bogdanka jest nie tylko potencjalnym dostarczycielem surowca na cele zgazowywania, ale też strategicznym partnerem w tym projekcie.