ZA Puławy i KWK Bogdanka chcą spółki celowej do projektu zgazowania węgla

Warszawa, 10.06.2008 (ISB) - Zakłady Azotowe Puławy i kopalnia węgla Bogdanka mogą zawiązać spółkę celową do realizacji projektu zgazowania węgla, wynika z wypowiedzi prezesa Puław Pawła Jarczewskiego.

Aktualizacja: 27.02.2017 13:09 Publikacja: 10.06.2008 10:55

"Jednym z wariantów finansowych na dziś jest utworzenie spółki celowej" - powiedział Jarczewski, cytowany w komunikacie. Dodał, że liczy też na pozyskanie na projekt środków unijnych.

W poniedziałek prezesi zarządów Zakładów Azotowych Puławy oraz Lubelskiego Węgla Bogdanka spotkali się w Puławach z profesorem Jerzym Buzkiem, eurodeputowanym Parlamentu Europejskiego, by omówić perspektywy projektu zgazowywania węgla.

Obydwie spółki w połowie czerwca 2007 roku podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowały współpracę w zakresie przetwórstwa węgla na cele chemiczne i energetyczne.

"Ramy czasowe realizacji projektu są określone na ok. 5 lat. Zarząd ZAP podjął już decyzję o zakupie studium wykonalności projektu. Wykona go jedna z największych inżynieryjnych firm na świecie. Studium to pozwoli na określenie szczegółowych ram inwestycyjnych dla projektu oraz pozwoli na określenie zasad jego finansowania" - czytamy w komunikacie Puław.

Projekt zgazowania węgla jest jednym z ważniejszych projektów ujętych w nowej strategii biznesowej ZA Puławy na lata 2007-2017 i ma umożliwić firmie realizację założonej w strategii dywersyfikacji surowcowej. Lubelski Węgiel Bogdanka jest nie tylko potencjalnym dostarczycielem surowca na cele zgazowywania, ale też strategicznym partnerem w tym projekcie.

W maju 2007 roku Puławy informowały, że budowa instalacji do produkcji gazu na bazie węgla kamiennego będzie kosztowała ok. 2 mld zł i zapewni Puławom 50% ich zapotrzebowania na gaz.

Wstępnie zakłada się, że projekt zostanie umieszczony w klastrze technologicznym na Lubelszczyźnie i może liczyć na do 50% dofinansowania z UE.

ZA Puławy, które zużywają rocznie 900 mln m. sześc. gazu, uwzględniają w swojej strategii na lata 2007-2017 alternatywne rozwiązania dywersyfikacji zaopatrzenia w to paliwo. Oprócz projektu zgazowania węgla, biorą pod uwagę budowę instalacji na krajowym źródle gazu, we współpracy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) lub inwestycje za granicą w kraju z tzw. tanim gazem, np. na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. (ISB)

maza/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego