Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport dotyczący prywatyzacji i restrukturyzacji sektora farmaceutycznego. W szczególny sposób zajęła się w nim oceną rządowej "Strategii dla przemysłu farmaceutycznego do roku 2005". Została ona przyjęta w 2002 r., a ponad dwa lata temu przedłużono jej ważność do 2008 r.

Strategia ta jest cały czas przeszkodą w szybkim rozwiązaniu Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (jego przekształcenie się w koncern z trzema spółkami zależnymi jest głównym jej założeniem) i osobnej prywatyzacji trzech wchodzących w jego skład Polf.

Niepowodzenie konsolidacji państwowych firm farmaceutycznych NIK upatruje głównie w braku lub opóźnieniach decyzji resortu skarbu. Poza tym ocenia, że sama koncepcja powołania holdingu od początku była niespójna i nieprecyzyjna.

Z drugiej strony jako "nierzetelne i niecelowe" oceniono działania kolejnych zarządów PHF. Szczególnie krytycznie zawartą ze związkami umowę społeczną, która ogranicza teraz restrukturyzację kosztową w spółkach. Konsekwencją było zmniejszenie udziału w rynku Polf z Warszawy, Tarchomina i Pabianic. Spadł on z 4,4 proc., do 3,2 proc.

PAP