Kerimow kupuje banki

Aktualizacja: 27.02.2017 12:35 Publikacja: 12.06.2008 08:46

Sulejman Kerimow, jeden z najbogatszych Rosjan, wycofuje się z rodzimego rynku. Pieniądze ze sprzedaży udziałów w rosyjskich spółkach wykorzysta na zakup akcji zachodnich banków inwestycyjnych.

Z informacji dziennika "Kommiersant" wynika, że podmioty powiązane z Kerimowem od kilku miesięcy sprzedają należące do biznesmena papiery Gazpromu i Sbierbanku. Do holdingu Nafta Moskwa, który zarządza majątkiem miliardera, należało 4,5 proc. akcji gazowego giganta i 6 proc. największego pożyczkodawcy w Rosji. Na początku roku pakiety te były warte odpowiednio 15,37 mld USD oraz 5,4 mld USD.

Kerimow wycofał się również z innych inwestycji. Jesienią ubiegłego roku sprzedał wartą 200 mln USD sieć supermarketów. Z kolei w kwietniu zdecydował się pozbyć, za 1,3 mld dolarów, koncernu telekomunikacyjnego Nacionalnyje Telekomunikacji. Wiadomo też, że miliarder wycofuje się z inwestycji w Polimetall, producenta złota i srebra, oraz z projektów deweloperskich.

Kerimow jednak nie zamierza iść na biznesową emeryturę. Na jego celowniku znajduje się kilka dużych zagranicznych banków. Nieoficjalnie wiadomo, że w portfelu rosyjskiego krezusa już znajduje się 3 proc. Deutsche Banku i po 1-proc. pakiecie UBS, Credit Suisse oraz Morgana Stanleya. Udział pochodzącego z Dagestanu przedsiębiorcy w kapitale niemieckiego kredytodawcy ma się rzekomo zwiększyć do 9 proc.

W maju pojawiły się też spekulacje, jakoby Kerimow skupował akcje belgijskiego banku Fortis, do którego należy m.in. polski Dominet. Maurice Lippens, szef rady nadzorczej pożyczkodawcy z Belgii, nie wykluczył wtedy, że miliarder kupił papiery spółki.

Analitycy uważają, że Kerimow, inwestując w zachodnie banki, robi dobry biznes. Rynkowe wyceny tych instytucji, według ekspertów, są niskie, podczas gdy fundamenty spółek nadal pozostają mocne.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego