Na giełdzie we wtorek wzrosty przy wysokich obrotach

Warszawa, 17.06.2008 (ISB) - Główne indeksy warszawskiej giełdy wzrosły we wtorek na zamknięciu, choć pod koniec sesji nieco traciły. WIG20 pozostał na poziomie wyższym od otwarcia tylko niecałe 2 pkt.

Aktualizacja: 27.02.2017 11:23 Publikacja: 17.06.2008 18:29

"Wtorkowa sesja rozpoczęła się po myśli byków. Indeks WIG20 wystartował z poziomu 2.714,91 pkt po wzroście o 0,64%. Stronie popytowej sprzyjała sytuacja na innych europejskich parkietach, gdzie także przeważał kolor zielony"- poinformował Krzysztof Pado, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Według niego, po początkowym wzroście, sytuacja jednak szybko się ustabilizowała i przez dużą część sesji trwała konsolidacja w rejonie 2.720-2.735 pkt. Dopiero zgodne z oczekiwaniami dane na temat inflacji bazowej w cenach producenta (PPI) w USA i dużo lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne banku Goldman Sachs dały większy impuls do wzrostów stronie popytowej.

"Entuzjazmu starczyło jednak tylko na niecałą godzinę i osiągnięcie dziennego maksimum przy 2.747,6 pkt"- ocenił analityk.

Jeszcze przed początkiem sesji na Wall Street podano do wiadomości dane na temat dynamiki amerykańskiej produkcji przemysłowej, która spadła w maju o 0,2%. Indeksy w USA rozpoczęły notowania jeszcze od wzrostów, szybko jednak strona popytowa zaczęła słabnąć.

"Taki obrót wydarzeń przełożył się na powrót notowań WIG20 do poziomów notowanych w południe. Podaż zaatakowała jeszcze dodatkowo podczas fixingu i ostatecznie zakończyliśmy sesję na poziomie 2.716,08 pkt, po wzroście o 0,69%, czyli niewiele wyżej niż na otwarciu"- podkreślił Pado, który zauważył, że obroty były zdecydowanie najwyższe w tym miesiącu.

We wtorek WIG wzrósł o 0,55% i zakończył sesję na poziomie 43.559,61 pkt. Obroty na rynku akcji wyniosły ponad 1,8 mld zł. (ISB)

maza/mtd

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego