Akcje polskich firm były już sprzedawane na zagranicznych rynkach, jednakże oferty te prowadzono przede wszystkim na zasadzie private placement, czyli oferty prywatnej skierowanej wyłącznie do ograniczonego i zamkniętego kręgu wybranych inwestorów instytucjonalnych. Papiery były sprzedawane zazwyczaj obok oferty publicznej lub samodzielnie. Innym stosowanym rozwiązaniem było wydzielenie spośród oferowanych w ramach polskiej oferty publicznej akcji osobnej transzy przeznaczonej wyłącznie dla międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych, jednakże składanie zapisów odbywało się wyłącznie w Polsce. A zatem choć de facto była to oferta kierowana do międzynarodowych inwestorów, to de jure była to oferta publiczna prowadzona w Polsce.
Rozwiązania te stosowane były przez polskich emitentów z kilku powodów. Przede wszystkim ze względu na znacznie mniejsze wymogi formalne oraz obowiązki informacyjne, jak również z uwagi na zdecydowanie niższe koszty takiego przedsięwzięcia. Innym powodem była również wielkość ofert, gdzie zazwyczaj niewielka część akcji kierowana była poza granice Polski i stanowiła zdecydowaną mniejszość wszystkich przeznaczonych do sprzedaży papierów. Kolejną, być może najistotniejszą kwestią była koniunktura na rodzimym rynku. Z uwagi na olbrzymie zainteresowanie krajowych inwestorów kierowanie oferty za granicę (zwłaszcza do inwestorów indywidualnych) było nieopłacalne dla emitenta. Obecnie trend ten może się zmienić, nawet bowiem w przypadkach - wydawałoby się - atrakcyjnych ofert akcje nie zawsze znajdują nabywców. Ponadto zachętą do oferowania papierów na innych rynkach europejskich powinny być korzystne przepisy ułatwiające transgraniczne oferowanie papierów wartościowych. Jednolity paszport
Emitentów ze wszystkich państw Unii Europejskiej obowiązują zbliżone do siebie, oparte na prawodawstwie unijnym, zasady przeprowadzania ofert publicznych. Podstawowym obowiązkiem wiążącym się ofertą publiczną jest konieczność sporządzenia, zatwierdzenia i opublikowania prospektu emisyjnego, który jest jedynym prawnie wiążącym dokumentem prezentującym emitenta oraz ofertę. Prospekt powinien zawierać zatem wszelkie istotne informacje na temat emitenta, struktury oferty oraz oferowanych lub wprowadzanych do obrotu papierów wartościowych. Formę, zakres informacji oraz sposoby publikacji prospektu określa Rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 809/2004, wykonujące postanowienia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2003/71, nazywanej również Dyrektywą Prospektową. Od obowiązku sporządzenia prospektu istnieją pewne wyjątki, jednakże nie znajdują one zastosowania w przypadku standardowych ofert publicznych.
Zgodnie z zawartą w Dyrektywie Prospektowej oraz w implementującej ją do polskiego porządku prawnego ustawie o ofercie publicznej, zasadą jednolitego paszportu europejskiego (ang. European single passport), prospekt emisyjny zatwierdzony w jednym państwie Unii Europejskiej może być pod pewnymi warunkami wykorzystany jako podstawa prawna oferty publicznej również w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
W praktyce zasada jednolitego paszportu umożliwia sprawne przeprowadzenie oferty oraz dual listingu. Na żądanie emitenta organ nadzoru z jego państwa macierzystego (czyli państwa, w którym zlokalizowana jest siedziba firmy) przesyła zatwierdzony przez siebie prospekt emisyjny razem z wydanym przez siebie certyfikatem zatwierdzenia do właściwego organu nadzoru we wskazanym przez spółkę państwie przyjmującym. Po potwierdzeniu otrzymania dokumentu przez organ nadzoru z państwa przyjmującego, prospekt może zostać opublikowany w tym państwie, a tym samym można rozpocząć ofertę. Przekazywanie dokumentacji między organami nadzoru odbywa się zazwyczaj drogą elektroniczną, dlatego też zazwyczaj cała procedura przebiega bardzo szybko.
Zakres informacji zawartych w prospekcie emisyjnym sporządzonym w związku z ofertą publiczną lub dopuszczeniem do obrotu w kilku państwach członkowskich UE zasadniczo różni się od zakresu prospektów sporządzonych dla celów oferty lub dopuszczenia w tylko jednym państwie. Prospekt międzynarodowy powinien zawierać dodatkowo m. in.: niezbędne opisy prawa rynku kapitałowego oraz opodatkowania we wszystkich państwach, w których papiery będą oferowane lub dopuszczane do obrotu. Rozszerzona powinna również zostać część poświęcona czynnikom ryzyka związanym z ofertą lub ubieganiem się o dopuszczenie do obrotu.