Ministerstwo Gospodarki przesłało do konsultacji nowe założenia do polityki energetycznej Polski do 2030 roku. Na opinie ekspertów na ich temat czeka do końca miesiąca. Resort chce, aby prace nad dokumentem potrwały do końca 2008 r.
Jak ustaliliśmy, resort gospodarki chce, aby nowy projekt polityki dla sektora, w przeciwieństwie do poprzedniego projektu, był zwięzły i liczył około 20 stron oraz zawierał jasno określone cele i konkretne sposoby ich realizacji i możliwe efekty.
Resort opracował już wstępny projekt strategii i tezy do dyskusji o polityce energetycznej. Głównym celem zaproponowanego przez MG programu jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, wzrostu konkurencyjności gospodarki i jej efektywności energetycznej, a także ochrony środowiska.
Polityka energetyczna ma odpowiedzieć na pytanie, co zrobić z rosnącym zapotrzebowaniem na prąd. W praktyce oznacza to, że rząd musi znaleźć sposób na pobudzenie inwestycji w nowe moce wytwórcze. Na razie w projekcie nie ma gotowych rozwiązań. Pojawia się jednak propozycja, aby do 2030 roku Polska osiągnęła 15-proc. udział energetyki atomowej w całej produkcji energii elektrycznej.
Jak wynika z opracowanych przez MG założeń, podstawowym paliwem polskiej elektroenergetyki pozostanie węgiel. Złoża surowca, którymi dysponuje Polska, uniezależniają nasz kraj od importu. W trakcie konsultacji ministerstwo chce rozmawiać ze spółkami z sektora paliwowego o projektach dostaw ropy z rejonu Morza Kaspijskiego czy o planowanych zakupach surowca z Ameryki Łacińskiej czy Bliskiego Wschodu.