Większa nadwyżka

Aktualizacja: 26.02.2017 15:33 Publikacja: 12.08.2008 07:30

Chińska nadwyżka handlowa niespodziewanie zwiększyła się w lipcu o 4 proc., do 25,3 mld USD, i był to jej pierwszy wzrost od czterech miesięcy.

Bardziej niż spodziewali się ekonomiści, bo o 10 proc., wzrosły też ceny produkcji, co w sumie zwiększa presję na rząd, by pozwolił na ponowną aprecjację juana.

Indeks CSI 300 stracił wczoraj 5,2 proc. i spadł do półtorarocznego minimum. Od początku roku wskaźnik ten stracił 54 proc., podczas gdy w zeszłym roku jego wartość się podwoiła.

Tak znacząca przecena jest między innymi wynikiem obaw, że rosnące ceny surowców i energii zmniejszą zyski spółek.

Kurs akcji SAIC Motor, największego w Chinach producenta samochodów, spadł w tym roku w Szanghaju o 75 proc., bo liczba niesprzedanych aut osiągnęła 4-letnie maksimum.

W zeszłym miesiącu chińskie władze wstrzymały aprecjację juana i poluzowały ograniczenia kredytowe. Taki był efekt zgodnego stanowiska banku centralnego, jak i Biura Politycznego partii komunistycznej, że wspieranie szybkiego wzrostu gospodarczego jest ważniejsze od tamowania inflacji, zwłaszcza przy spadku popytu na eksport. W lipcu rząd zwiększył ulgi podatkowe od eksportu odzieży i tekstyliów, by chronić rynek pracy, po utrzymującym się od czterech kwartałów spowolnieniu tempa wzrostu gospodarczego. W rezultacie eksport był większy o 26,9 proc. i wyniósł 136,7 mld USD, podczas gdy w czerwcu wzrósł o 17,6 proc. Import wzrósł o 33,7 proc., do 111,4 mld USD, po 31 proc. w czerwcu.

Bloomberg

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego