Recesja dopadła tygrysa

Aktualizacja: 26.02.2017 15:16 Publikacja: 14.08.2008 07:22

Estońska gospodarka, do niedawna jedna z najszybciej rozwijających się w całej Europie, w drugim kwartale odnotowała największy od 14 lat spadek produktu krajowego brutto.

Tym samym Estonia stała się drugim krajem członkowskim Unii Europejskiej, który wpadł w recesję w ostatnim roku, kiedy to na światowej koniunkturze zaważył globalny kryzys na rynkach finansowych i będąca jego rezultatem blokada kredytowa, a do tego doszły w pierwszym półroczu bieżącego roku rekordowe ceny energii i żywności.

PKB Estonii zmniejszył się, według wstępnych szacunków, o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, po spadku o 0,5 proc. w okresie styczeń - marzec - poinformował w środę urząd statystyczny w Tallinie.

W stosunku rocznym gospodarka skurczyła się o 1,4 proc., co jest jej największym spadkiem od trzeciego kwartału 1994 r. i pierwszym rocznym spadkiem od trzeciego kwartału 1999 r.

Mniejsza konsumpcja i spadek inwestycji na rynku nieruchomości schłodziły w ostatnim roku koniunkturę gospodarczą wszystkich państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii. Tak skończył się boom trwający od przystąpienia tych państw do Unii Europejskiej w maju 2004 r.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy i inne instytucje przewidywały spadek estońskiego PKB wynoszącego 16,4 mld USD, a jako przyczyny najczęściej były wymieniane coraz mniejsze wydatki konsumpcyjne i załamanie na rynku nieruchomości. Estonia jest drugim krajem Unii Europejskiej, który znalazł się w recesji w obecnym okresie spowolnienia światowego wzrostu. Danii przytrafiło się to już w pierwszym kwartale.

Łotewska gospodarka zwolniła według wstępnych danych tempo rozwoju do 0,2 proc. w drugim kwartale i było ono wtedy najmniejsze od ponad 12 lat. Produkt krajowy brutto Litwy wzrósł w minionym kwartale o 5,5 proc. po 7 proc. w poprzednich trzech miesiącach.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego