PCC liczy na dalszy wzrost sprzedaży

Grupa kapitałowa nadal będzie rozwijać działalność w trzech branżach: chemicznej, energetycznej i logistycznej

Aktualizacja: 26.02.2017 11:52 Publikacja: 23.09.2008 07:15

Grupa kapitałowa PCC, prowadząca działalność w branży chemicznej, energetycznej i logistycznej chce w tym roku wypracować 1,1 mld euro (3,6 mld zł) przychodów, wobec 944 mln euro (3,1 mld zł) zanotowanych w 2007 r. Po około 35 proc. sprzedaży realizuje na rynku niemieckim i polskim, a 24 proc. w pozostałych krajach europejskich. Zarząd liczy również na poprawę zysku, który w ubiegłym roku wyniósł 5,1 mln euro (16,7 mln zł). - Będziemy zwiększać obroty zarówno w pionie chemicznym, jaki i energetycznym i logistyce. Na dziś nie planuję wchodzenia w nowe obszary działalności ani też sprzedaży części lub całości spółki - twierdzi Waldemar Preussner, prezes i jedyny akcjonariusz PCC.

Przejęcie w Rumunii?

W branży chemicznej grupa przede wszystkim chce się rozwijać w Polsce. Poprzez spółkę zależną PCC Rokita, w której ma 97,2 proc. akcji, zamierza czterokrotnie zwiększyć moc produkcyjną anionowych surfaktantów. Planuje budowę czwartego ciągu produkcyjnego polioli, zwiększenie zdolności produkcyjnych związków fosforopochodnych oraz przejście na ekologiczną technologię w zakresie elektrolizy.

Poza tym zarząd chce przeprowadzić kolejne akwizycje. Przede wszystkim zamierza zwiększyć udziały w rumuńskiej spółce Oltchim, której grupa PCC ma dziś 12,9 proc. akcji. - Ta firma szczególnie pasuje do naszej działalności w branży chemicznej, gdyż między nią a resztą grupy jest dużo synergii, zwłaszcza w zakresie produkcji winylu, alkoholi oxo i tlenku propylenu - mówi Alfred Pelzer, wiceprezes PCC.

Elektrownie na Bałkanach

Grupa kapitałowa planuje też inwestycje w energetyce, zwłaszcza w krajach Europy Południowo-Wschodniej. - Chcemy uruchomić 19 elektrowni wodnych w Bośni i Hercegowinie, Bułgarii oraz Macedonii. Budowa dwóch z nich już ruszyła, reszta jest w fazie planowania lub projektowania - informuje Pelzer.

W Niemczech PCC zamierza budować dla zakładów przemysłowych elektrownie zasilane gazem ziemnym. Z kolei w Polsce powinny powstać kolejne elektrociepłownie zasilane węglem i biomasą, które będą dostarczać energię do zakładów chemicznych grupy oraz do odbiorców zewnętrznych. PCC chce też zwiększyć swoją aktywność w zakresie handlu energią elektryczną i błękitnym paliwem na rynku niemieckim, na którym widzi największe możliwości do rozwijania takiej działalności.

Logistyka w Polsce

Ostatni obszar aktywności grupy PCC obejmuje logistykę, w tym zwłaszcza transport kolejowy, który jest skoncentrowany w podmiocie zależnym PCC Rail. Spółka jest dziś drugim co do wielkości prywatnym przewoźnikiem kolejowym towarów w Polsce. Do końca roku chce jednak wyprzedzić obecnego lidera naszego rynku, grupę CTL.

PCC posiada dziś 322 lokomotywy i około 9 tys. wagonów do obsługi swoich klientów. Jest też właścicielem pięciu terminali przeładunkowych (trzech w Polsce i jednego w Rosji oraz na Ukrainie), dzięki którym może zaoferować kompleksowe usługi logistyczne.

- Niezależnie od działań zmierzających do zwiększenia sprzedaży trwa reorganizacja PCC Rail. Po jej przeprowadzeniu będziemy lepiej wykorzystywać posiadany majątek - mówi Waldemar Preussner.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego